Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że pomoc oferowana rolnikom poszkodowanym przez suszę przez ministerstwo rolnictwa jest wystarczająca?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Dwie w jednej

2017-09-18

 Dwie w jednej

KOWR powstał z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego. Nowa instytucja przejęła wszystkie zadania realizowane dotychczas przez ANR oraz część zadań będących w gestii ARR. 

Na czele KOWR stoi dyrektor generalny, którym został Witold Strobel, były rzecznik prasowy ANR, a następnie wiceprezes. Na jego wniosek minister rolnictwa powołał czterech zastępców oraz wręczył nominacje 17 dyrektorom oddziałów terenowych. Dyrektor generalny KOWR może tworzyć filie oddziału terenowego, na wniosek dyrektora oddziału terenowego – poinformowało ministerstwo rolnictwa.

- Priorytetem dla mnie i moich pracowników będzie właściwe podejście do rolników, beneficjentów. Każdy interesant, który przyjdzie do siedziby czy oddziału KOWR zostanie obsłużony w sposób kompetentny, uzyska każdą możliwą pomoc i fachowe wsparcie − obiecał Witold Strobel.

Jednostkami organizacyjnymi KOWR są: biuro KOWR (centrala) w Warszawie i oddziały terenowe. W KOWR od 1 września zatrudnionych jest 1998 pracowników, w tym 444 w centrali. W oddziałach terenowych i ich jednostkach organizacyjnych pracuje 1554 pracowników.

Szczegółowe informacje o jednostkach organizacyjnych KOWR dostępne są od 1 września na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: www.kowr.gov.pl.

Siedzibami oddziałów terenowych KOWR są:

1) Wrocław – dla woj. dolnośląskiego (dyrektor Piotr Regiec);
2) Bydgoszcz – dla woj. kujawsko-pomorskiego (dyrektor Grzegorz Smytry);
3) Lublin – dla woj. lubelskiego (dyrektor Kazimierz Choma); 
4) Gorzów Wielkopolski – dla woj. lubuskiego (dyrektor Sebastian Pieńkowski);
5) Łódź – dla woj. łódzkiego (dyrektor Janusz Ciesielski);
6) Kraków – dla woj. małopolskiego (dyrektor Teresa Piekara);
7) Warszawa – dla woj. mazowieckiego (dyrektor Marcin Wysocki);
8) Opole – dla woj. opolskiego (dyrektor Radosław Jarosz);
9) Rzeszów – dla woj. podkarpackiego (dyrektor Jerzy Borcz);
10) Białystok – dla woj. podlaskiego (dyrektor Jadwiga Zabielska);
11) Pruszcz Gdański – dla woj. pomorskiego (dyrektor Adam Sasiuk);
12) Mikołów – dla woj. śląskiego (dyrektor Damian Fierla);
13) Kielce – dla woj. świętokrzyskiego (dyrektor Jacek Taś);
14) Olsztyn – dla woj. warmińsko-mazurskiego (dyrektor Grzegorz Kierozalski);
15) Poznań – dla woj. wielkopolskiego (dyrektor Wojciech Perczak);

16) Koszalin – dla oddziału terenowego obejmującego powiaty: białogardzki, drawski, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński i wałecki w woj. zachodniopomorskim (dyrektor Krzysztof Nieckarz);
17) Szczecin – dla oddziału obejmującego powiaty: choszczeński, goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki, Szczecin i  Świnoujście w woj. zachodniopomorskim (dyrektor Jan Białkowski).

14 września minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel spotkał się z dyrektorem generalnym KOWR Witoldem Stroblem, jego zastępcami oraz dyrektorami oddziałów terenowych i centrali. Ministrowi towarzyszył sekretarz stanu Zbigniew Babalski, który był pełnomocnikiem do spraw utworzenia KOWR. - Powstanie nowej instytucji zapowiadane było już od 2004 roku w programie wyborczym PiS dotyczącym rolnictwa i obszarów wiejskich. Zatem jest nie niczym innym, jak realizacją  programu wyborczego – powiedział szef resortu rolnictwa. – Utworzenie KOWR oraz skupienie wszystkich zadań w jednej agencji płatniczej było od dawna rekomendowane przez Unię Europejską. Natomiast jednym z kluczowych zadań ośrodka jest realizowanie przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o kształtowaniu ustroju rolnego.

Minister poinformował, że w resorcie rolnictwa trwają prace nad zmianami w ustawach o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa i kształtowaniu ustroju rolnego. Planowane są też prace nad nową ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym i zagospodarowaniu rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

(Fem) 

Fot. MRiRW


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat