Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Nowości z medalami

2018-01-24

 Nowości z medalami

Ponad 350 wystawców z Polski i z zagranicy zaprezentowało swoją ofertę (450 marek) podczas siódmych Międzynarodowych Targów Rolniczych Polagra – Premiery w Poznaniu, które trwały od 18 do 21 stycznia. Stoiska zajmujące 50 tys. m2 obejrzało kilkadziesiąt tysięcy gości.

Mieli oni także okazję wzięcia udziału w specjalistycznych konferencjach o bioenergii w rolnictwie, o tym, jak zwiększyć efektywność gospodarstwa, o błędach krytycznych podczas sprzedaży oraz o perspektywach polskiego rolnictwa. Podczas targów odbyły się też: „Forum producentów zbóż i kukurydzy”, „XII Forum producentów rzepaku i roślin białkowych” oraz „Dzień hodowlany z Instytutem Zootechniki – PIB Kraków”.

- Najważniejsze na targach jest nawiązywanie kontraktów biznesowych – mówił Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas uroczystego otwarcia. – Po raz pierwszy na targach Polagra – Premiery został uruchomiony program Hosted Buyers, którego celem jest rozwój kontaktów handlowych między polskimi producentami
a kontrahentami z zagranicy, poprzez aranżowanie indywidualnych spotkań. Dzięki temu targi odwiedziła ściśle wyselekcjonowana grupa kupców i kadra zarządzająca z całej Europy, w szczególności dealerzy maszyn rolniczych i importerzy
. W tym roku przyjechało do Poznania 240 osób, wśród nich znaczna grupa z Turcji.

Zapoznali się oni z ofertą rodzimych firm, które były dobrze widoczne podczas targów: SaMASZ, Krukowiak, Expom-Krośniewice, Ursus, Bury – Maszyny Rolnicze, BIN, Mandam, Meprozet, Unia, Agro-Tom, czy Metaltech przygotowały różnorodną ekspozycję. – Wiele polskich firm należy do czołowych producentów nie tylko w naszym kraju, ale i w Europie. Są one postrzegane jako solidne przedsiębiorstwa o innowacyjnym zacięciu. Polscy producenci mają coraz lepsze zaplecza projektowe i produkcyjne, co pozwala zaprojektować, wykonać, wdrożyć oraz serwisować maszyny oraz urządzenia rolnicze. Dlatego ich pozycja na arenie międzynarodowej rośnie – tłumaczy Jakub Patelka, dyrektor projektu.

Wśród wystawców nie zabrakło również znanych marek międzynarodowych: New Holland, Zetor, Fendt, Massey Ferguson, MC Cormick, Valtra, John Deere, Kubota, Case IH pokazały swoje nowości.

Złota spółka Danko

Wzorem lat ubiegłych targi podzielono na technikę, hodowlę i uprawę. – To trzy najważniejsze sektory w rolnictwie, wokół których budujemy ekspozycję wystawienniczą – tłumaczy Patelka. Spośród tysięcy wystawionych na targach produktów 27 zdobyło Złoty Medal MTP. 18 stycznia, podczas uroczystego otwarcia targów medale wręczyli przedstawicielom firm wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki i prezes MTP Przemysław Trawa.

Najwięcej Złotych Medali – aż cztery – zdobyła spółka Danko Hodowla Roślin w Choryni, za odmianę grochu siewnego Arwena, odmianę pszenicy jarej Goplana, odmianę pszenżyta ozimego Porto i odmianę żyta ozimego Dańkowskie Granat. Ponadto w tej kategorii (rośliny uprawne) Złote Medale otrzymali: Hodowla Roślin Smolice Grupa IHAR za odmianę pszenicy ozimej Belissa, PlantiCo – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki za odmianę buraka ćwikłowego Betako F1, Monsanto Polska za odmianę rzepaku ozimego DK Extract, Poznańska Hodowla Roślin Tulce za odmianę łubinu wąskolistnego Bolero oraz odmianę pszenicy ozimej Formacja (A), IGP Polska za odmianę kukurydzy Codigip, Hodowla Roślin Strzelce Grupa IHAR za odmianę pszenżyta ozimego Meloman oraz „Spójnia” Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze w Nochowie za odmianę rzodkiewki Salsa F1.

Natomiast w kategorii maszyny i urządzenia Złote Medale zdobyli: Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu i PW Promar w Poznaniu za automat z systemem wizyjnym do skaryfikacji oraz oceny zdrowotności nasion dębu przeznaczonych do siewu w szkółkach kontenerowych, Maschio Gaspardo SPA (Włochy) za technologię szybkiego siewu Chrono, John Deere za ciągnik rolniczy John Deere serii 5R oraz kombajn zbożowy S780i, TeeJet Technologies Poland w Dąbrowie za DynaJet Flex 7140 – system regulowania oprysku, Lechler (Niemcy) za elektryczny zawór korpusów rozpylaczy ESV, Farmplan (Wielka Brytania) za GateKeeper – oprogramowanie do zarządzania produkcją polową, Avant Tecno Oy (Finlandia) za ładowarkę przegubową Avant E6, SatAgro w Warszawie za moduł serwisu internetowego SatAgro służący do automatycznego tworzenia precyzyjnych map aplikacyjnych na podstawie zdjęć satelitarnych, Agro-Tom Tomasz Kaniewski w Pogorzeli za rolniczy agregat talerzowy GTH XL wraz z siewnikiem do poplonów oraz nawozów, Sulky-Burel (Francja) za dwutalerzowy rozsiewacz nawozów Sulky X50+ Econov Isobus, 365FarmNet Group (Niemcy) i Saatbau Preisgut (Austria) za Saatbau Profit Manager – moduł kalkulacji zysków z uprawy i wsparcia sprzedaży produktów rolnych zintegrowany z platformą zarządzającą gospodarstwem rolnym 365FarmNet, Geoprospectors (Austria) oraz Agrocom Polska Jerzy Koronczok, Zawadzkie za uniwersalny system automatycznej regulacji głębokości pracy maszyn uprawowych za pomocą elektromagnetycznego skanera glebowego Topsoil Mapper, Valtra INC (Finlandia) za ciągnik Valtra T254 Versu z podłokietnikiem SmartTouch oraz Kuhn (Francja) za pług Vari-Master L On Land z systemem smart ploughing, który wykorzystując GPS steruje podnoszeniem korpusów na uwrociach.

Kamera rozpoznaje chwasty

Nie wszystkie nowości nagrodzono Złotymi Medalami, a pokazano ich w Poznaniu sporo. Firma Agrinavia Polska zachęcała do skorzystania z aplikacji Obserwacje Mobile na smartfony i tablety – do zaznaczania na polach m.in. miejsc występowania agrofagów, drenów oraz obszarów uszkodzeń przez zwierzęta czy zalanych terenów. Obserwacje widoczne są w Agrinavia MAP. Druga nowość tej spółki to MAPYchwastów. Kamera i oprogramowanie (WeedMAPS) rozpoznają miejsce zachwaszczenia na polu i umożliwiają oprysk herbicydowy dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne. Mapę aplikacji można eksportować do opryskiwaczy.

Green Grow International promował płynny nawóz organiczno-mineralny Farmer's Best wyprodukowany na bazie alg morskich, który – jak zapewnia producent – zwiększa rozrost korzenia, pobudza wzrost rośliny, nie jest toksyczny, jest całkowicie ekologiczny, zwiększa plony i poprawia smak produktu.

Spółka TPI  pochwaliła się Topcon CropSpec. To czujnik służący do oceny ilości chlorofilu w roślinach, a więc zawartości azotu w liściach. Montowany na dachu maszyny sensor wyróżnia się największym efektywnym obszarem skanowania na rynku.

Mandam przedstawiła chwastownik MBF, który łączy zalety prostych chwastowników oraz brony łąkowej. Wyposażony jest w sprężyste palce o grubości 10 mm z możliwością regulacji głębokości ich pracy. Rama chwastownika oparta na konstrukcji brony łąkowej wyposażona jest w składane hydraulicznie skrzydła oraz mocny dyszel. Istnieje możliwość wyposażenia maszyny w siewnik do traw. MBF oferowany jest w szerokości 6 i 8 m.

Zainteresowaniem rolników cieszyły się też prasy zwijające zmiennokomorowe VB serii 3100 marki Kuhn. To modele premium z innowacyjną konstrukcją komory prasowania, pozwalającą uzyskać bele cięższe o 10 proc. Nowe terminale Isobus zapewniają komfort obsługi i kontrolę nad procesem prasowania.

Pöttinger Landtechnik pokazał Multiline Terradisc – nowe rozwiązanie, które łączy w sobie krótką bronę talerzową (lub kultywator) z siewnikiem. Niedrogi, wydajny zestaw do siewu w mulcz wyróżnia się elastycznością zastosowania: do pracy solo lub w kombinacji. Kolejną nowością jest przyczepa zbierająca Pöttinger Torro 8010 D o pojemności 42 m³ - rekordzistka  w prędkości rozładunku. Natomiast siewnik Terrasem Wave Disc to nowa koncepcja zredukowanej uprawy gleby przed siewem, której efektem jest wzrost plonu, ochrona gleby oraz redukcja zużycia paliwa. Rozwiązanie to dobrze się sprawdza w bardzo trudnych warunkach.

Agrotechnology Piotr Mazur zaoferował system nawigacji równoległej GPS Trimble GFX-750. Monitor Isobus pozwala na automatyczne sterowanie ciągnikiem dowolnej marki z narzędziem (jazda po pasach równoległych) z precyzją 2 cm (RTK). Firma pokazała też agrodrona niskiego pułapu Corn UAV do precyzyjnej aplikacji larw kruszynka zwalczającego omacnicę prosowiankę w kukurydzy. Natomiast Soil Cares Scanner to innowacyjna technologia analizy składników pokarmowych w glebie. Wystarczy kilka minut, aby na polu otrzymać praktyczne informacje oraz rekomendacje nawozowe.

Spółka KST Konsulting pokazała Uniform-Agri – program do zarządzania stadem bydła mlecznego. Dzięki łatwej obsłudze jest doskonałym narzędziem do codziennej pracy. Podstawowe dane o stadzie umożliwiają generowanie analiz, niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji.

SaMASZ natomiast pochwalił się m.in. nową kosiarką dyskową XT 390, która nie niszczy darni i minimalizuje poziom zabrudzenia, a więc zebrana pasza jest najwyższej czystości. XT 390 to kosiarka o największej obecnie szerokości koszenia na świecie, montowana na TUZ ciągnika i transportowana w pozycji skośnej, spełniającej wszelkie wymogi dopuszczenia do ruchu po drogach publicznych.

Dla każdego coś miłego        

Pierwszy dzień targów przeznaczony był dla agrobiznesmenów, drugi dla młodych rolników, trzeci i czwarty dla rolników z rodzinami. Wszyscy mogli znaleźć inspiracje i pomysły na bardziej efektywną pracę w gospodarstwie w Strefie Precyzyjnego Rolnictwa, gdzie zostały zaprezentowane specjalistyczne oprogramowania, innowacyjne akcesoria i nowatorskie rozwiązania informatyczne mające dać właścicielom gospodarstw nieco inne spojrzenie na zarządzenie rolniczym areałem.

Organizatorzy zaprosili kobiety do Strefy Nowoczesnej Gospodyni, w której odbywały się wykłady i warsztaty. Program targów wzbogacił kiermasz przedmiotów artystycznych i produktów regionalnych oraz Strefa Animacji dla dzieci.

Kolejne Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra – Premiery odbędą się w styczniu 2020 roku.

Małgorzata Felińska

Więcej zdjęć Tytusa Żmijewskiego można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat