Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Aktualno?ci

Kopali do skutku

2018-01-31

Kopali do skutku
Kampania buraczana 2017/18 na długo pozostanie w pamięci zarówno plantatorów buraka cukrowego, jak i producentów cukru, ze względu na wyjątkowo trudne warunki pogodowe, jakie jej towarzyszyły.

Tegoroczna jesień była w całej Polsce bardzo mokra, co utrudniało zbiór, załadunek i transport buraków, szczególnie na polach o ciężkich, gliniastych glebach. W ocenie Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, niewykopanych pozostało kilkaset hektarów buraków, przede wszystkich w północnych i północno-zachodnich rejonach kraju, gdzie obficie padało już latem. Mimo trudności, cukrownie zakończyły pracę zgodnie z planem, choć wymagało to trochę „gimnastyki”.

Sprawna logistyka  

- Tegoroczna kampania rzeczywiście należała do wyjątkowo trudnych i nieprzewidywalnych, tym bardziej cieszy fakt, że niemal wszystkie buraki zostały zwiezione do cukrowni Nordzucker Polska – zaznacza Wojciech Krause z tego koncernu. - Jedynie znikomy ułamek procenta zasianych plantacji nie mógł zostać wykopany – dodaje. - Sytuacja była wyjątkowo trudna we wszystkich rejonach plantacyjnych, a rytm oraz harmonogram zbioru i zwózki dyktowany był często przez zmieniające się warunki pogodowe. Podczas gdy w jednym rejonie występowały lokalne przymrozki, pozwalające na wjazd ciężkiego sprzętu, w innych plantacje pozostawały niedostępne, z uwagi na zbyt dużą ilość wody – zauważa. - Sprawna logistyka surowcowa, doświadczenie profesjonalnych firm świadczących usługi zbioru, ale przede wszystkim pomoc samych plantatorów pozwoliły nam prowadzić kampanie w obu zakładach bez konieczności spowalniania fabryk i tym samym wydłużania kampanii ze względu na brak surowca. Jeśli jakieś plantacje były niedostępne dla ciężkiego sprzętu, podejmowane były kolejne próby wjazdu na pole, aż do skutku. W rejonie Opalenicy pracujące kombajny można było zobaczyć jeszcze w styczniu – mówi Krause.

Pomimo trudnych warunków pogodowych jakość surowca jest na bardzo dobrym poziomie. - Przy nieco niższej od zakładanej polaryzacji buraki charakteryzowały się niską zawartością melasotworów oraz bardzo wysokim plonem, średnio powyżej 73 tony z hektara – zaznacza przedstawiciel firmy Nordzucker Polska. – Średni plon rozliczeniowy w rejonie cukrowni Opalenica przewyższył ubiegłoroczną wartość, w odróżnieniu od Chełmży, gdzie sytuacja była odwrotna. W bieżącym roku skupiliśmy rekordową ilość buraków. Był to jednak zamierzony i zgodny z założeniami kontraktacji plan. Nadwyżka w stosunku do zakontraktowanych ilości wyniosła około 10 procent – mówi Krause. - Polaryzacja jest niższa w porównaniu z ubiegłymi sezonami. Jej średnie wartości w obydwu zakładach były bliskie 17 procent. Wynikało to głównie z przebiegu pogody. Koncern Nordzucker zakończył kampanię 20 stycznia w Cukrowni Opalenica.

Skup przekroczył kontraktację  

W grupie Pfeifer & Langen jako ostatnia przerób zakończyła Cukrownia Gostyń (25 stycznia), a najwcześniej (17 stycznia) Cukrownia w Środzie Wielkopolskiej. – Kampanię zakończyliśmy zgodnie z planem. Jedynie w zakładzie w Środzie Wielkopolskiej przyspieszyliśmy nieco finisz, kierując więcej buraków do Gostynia i Miejskiej Górki, żeby móc jak najszybciej przystąpić do przebudowy cukrowni – wyjaśnia Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych w grupie Pfeifer & Langen. – Tegoroczne plony były wyższe, średnio o osiem ton z hektara w porównaniu do ubiegłego roku i wyniosły 73,2 tony, przy średniej zawartości cukru na poziomie 16,56 procent, a więc niższym w porównaniu z ubiegłym sezonem o 0,9 procent. Rekordowe plony spowodowały, że skupiliśmy więcej buraków niż zakontraktowaliśmy – podsumowuje. W Wielkopolsce udało się zebrać wszystkie korzenie z zakontraktowanego areału, ale w wielu przypadkach wymagało to bardzo ciężkiej pracy i kilkukrotnych podejść do zbioru - zauważa dyrektor Grobelny.

Plantatorzy Südzucker Polska zakończyli wykopki w połowie grudnia. – Wszystkie buraki zostały wykopane. Ze względu na warunki pogodowe nie było to łatwe zadanie, ale plantatorzy sobie z nim poradzili – mówi Mariusz Pawełek, dyrektor ds. surowcowych Südzucker Polska. - Skupiona ilość buraków przekroczy poziom kontraktacji o około 15 procent. Jakość surowca określamy jako wysoką i satysfakcjonującą we wszystkich regionach, w których prowadzimy działalność. Natomiast w porównaniu z poprzednimi latami, w niektórych rejonach były niższe plony, na co miała wypływ letnia susza - zaznaczył Pawełek. Mowa przede wszystkim o Polsce południowo-wschodniej. Średni plon buraków w Südzucker Polska wynosi ok. 72 t/ha, a polaryzacja 17 proc. - Biorąc pod uwagę trudne warunki pogodowe w okresie wegetacji buraków cukrowych, plony są zadowalające – uważa dyrektor Pawełek. W koncernie jako pierwsza kampanię zakończyła Cukrownia Strzyżów – 6 stycznia, a jako ostatnia Cukrownia Strzelin – 25 stycznia.

W trzeciej dekadzie stycznia kampanię zakończyła także Krajowa Spółka Cukrowa (w Cukrowni Kruszwica). Prowadzona była w siedmiu oddziałach spółki. Średni czas trwania kampanii wyniósł 110 dni. KSC skupiła ponad 6 mln t korzeni od 15 800 rolników, którzy uprawiali buraki na ok. 96 tys. ha. Spółka wyprodukowała, po raz pierwszy w swojej historii, ponad 900 tys. t cukru. Średni plon korzeni w KSC wyniósł 65,5 t/ha i był niższy o 0,5 t/ha w stosunku do zeszłego roku, ale występowało zróżnicowanie regionalne pod tym względem. Najwyższy średni plon uzyskano w Cukrowni Kruszwica (73 t/ha), plony powyżej 70 t/ha osiągnęły również Cukrownia Dobrzelin oraz Cukrownia Nakło. Natomiast najniższą średnią zanotowała Cukrownia Krasnystaw (58 t/ha). Średnia polaryzacja we wszystkich oddziałach wyniosła ok. 16,1 proc. i była niższa niż w zeszłym roku. Najwyższa polaryzacja wystąpiła w rejonie kontraktacyjnym Cukrowni Werbkowice, natomiast najniższa w Cukrowni Dobrzelin.  

Cały tekst można przeczytać w lutowym numerze miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" 

Alicja Siuda

Fot. Tytus Żmijewski


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat