Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Pani/Pana gospodarstwo spełnia wymogi Dyrektywy azotanowej?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Aktualno?ci

Fińskie firmy dla polskich rolników

2018-03-27

Fińskie firmy dla polskich rolników
 
 
Mobilna suszarnia ziarna, automatyczny system wymiany ściółki czy wreszcie modułowa mieszalnia pasz – te oraz wiele innych produktów chcą już wkrótce oferować na polskim rynku fińscy producenci.

Nasza technologia cieszy się uznaniem za granicą ze względu na jakość, skuteczność i niezawodność. Potrzeby producentów rolnych w niesprzyjającym klimacie Finlandii sprawiają, że fińscy producenci maszyn i urządzeń inwestują mocno w badania i rozwój, aby stworzyć maszyny i opłacalne rozwiązania sprawdzające się w najbardziej wymagających warunkach – mówiła w Warszawie Elina Puszkarzewicz, dyrektor fińskiego programu „Agrotechnology from Finland”. To właśnie w jego ramach 7 i 8 marca w stolicy gościła misja handlowa, która miała na celu przybliżenie fińskich pomysłów na nowoczesne rolnictwo. – Ważnym celem jest nawiązanie relacji handlowych z potencjalnymi dystrybutorami i partnerami w Polsce – przyznała Puszkarzewicz i dodała, że nasz kraj został zaliczony do priorytetowych kierunków ekspansji fińskich firm w 2018 r. – Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że fińskie pomysły na nowoczesne rolnictwo są bardzo oczekiwane. Jest popyt na rozwiązania, które oferujemy – dodała.

Kluczową częścią wizyty Finów w naszym kraju było spotkanie z dziennikarzami mediów branżowych w warszawskim hotelu Sheraton, 7 marca. To właśnie tam przedstawiciele kilkunastu przedsiębiorstw zachwalali skandynawskie pomysły. – Nasza oferta może pomóc w podniesieniu wydajności polskiego sektora rolnego – podkreślali.

Innowacyjna pompa

Jakie produkty zaprezentowano w Warszawie? Firma Demeca, która specjalizuje się w opracowywaniu rozwiązań z dziedziny higieny i wentylacji omówiła działanie oferowanego przez siebie automatycznnego systemu wymiany ściółki. – Czystsza i bardziej sucha ściółka, dzięki opatentowanemu przez nas systemowi, znacznie poprawia higienę dojenia i zdrowotność wymion, podnosząc wydajność mleczną krów – podkreślał Pekka Vinkki, prezes spółki Demeca. Firma reklamowała także swoją innowacyjną pompę rozdrabniającą do gnojowicy. – Ułatwia rozprowadzanie gnojowicy, nawet jeśli zawiera ona kiszonkę lub słomę. Taka gnojowica lepiej wchłania się na polu, co zmniejsza efekt rozmywania i utratę substancji nawożących. Pompa posiada również inteligentną jednostkę sterującą, która uruchamia samoczyszczenie i zmniejsza liczbę przypadków blokad – wyjaśniał Vinkki.

Ciekawym produktem, który ma być niebawem oferowany na polskim rynku, jest mobilna suszarnia Antti Vacboost Wagon firmy Antti-Teollisuu. – Korzyści płynące z zastosowania suszarni mobilnej to krótki czas instalacji oraz wygoda. Jako urządzenie wymaga ona mniej zezwoleń i biurokracji niż tradycyjny projekt budowlany. Skutecznie i bezpiecznie suszy wszelkie rodzaje ziaren i nasion, ale nie wymaga oddzielnej zabudowy ochronnej, niezależnie od warunków pogodowych – przekonywał Jouni Virtaniemi, dyrektor handlowy w Antti-Teollisuus. – Chcemy wejść we współpracę z dystrybutorem mającym silną pozycję w Polsce, który już obecnie sprzedaje maszyny rolnicze, takie jak ciągniki i kombajny, z doskonałą znajomością odbiorców końcowych – zastrzegł Virtaniemi.

Mieszalnia pasz Famix firmy JPT-Industria to kolejny produkt adresowany do polskich rolników. Stanowi gotowe do zastosowania rozwiązanie dla gospodarstw hodowlanych. Zautomatyzowana, sterowana z poziomu ekranu dotykowego, umożliwia elastyczną produkcję spełniającą najwyższe europejskie normy jakościowe. – Nasza mieszalnia zabudowana w odpornym na warunki pogodowe kontenerze jest natychmiast gotowa do użytku, ponieważ wszystkie urządzenia są wcześniej instalowane w Finlandii, tak więc nie jest potrzebny oddzielny budynek. W razie potrzeby można ją szybko przenieść w inne miejsce – mówił Juha Hööpakka, szef sprzedaży w JPT-Industria.

W trakcie spotkania zaprezentowano również pługi melioracyjne i maszyny do produkcji torfu firmy MPH (grupa Tampereen Konepajat Oy), a także nowoczesne zbiorniki paliowe Farmtools oraz ofertę dla hodowców trzody chlewnej (żywe egzemplarze rozpłodowe oraz świeże nasienie knurów) firmy Figen. Ostatnie z wymienionych przedsiębiorstw jest największym fińskim producentem genetyki świń. Prowadzi kompleksowy program hodowlany i oferuje wyselekcjonowane knury i loszki producentom tuczników na całym świecie. – Koncentrujemy się przede wszystkim na ekonomii. Kładziemy nacisk na efektywną produkcję prosiąt, gdzie każdy prosiak osiąga dobre tempo wzrostu, wysoki współczynnik konwersji paszy i wysoką zawartość chudego mięsa – podkreślała Johanna Kylä-Lassila.

Dobry klimat

8 marca z przedstawicielami fińskich firm poszukującymi partnerów biznesowych w Polsce spotkali się importerzy i dystrybutorzy. – Wiele przedsiębiorstw jest zainteresowanych kontynuacją rozmów, padają konkretne deklaracje – mówi Elina Puszkarzewicz. W Warszawie doszło do 29 indywidualnych spotkań. Jak informują organizatorzy, największym zainteresowaniem ze strony polskich firm cieszyła się oferta spółek Figen oraz JPT-Industria.

Warto podkreślić, że przy fińskiej ambasadzie w Warszawie działa biuro Business Finland, które udziela informacji o fińskich technologiach i rozwiązaniach dla rolnictwa. Business Finland jest organizacją zajmującą się finansowaniem innowacji, handlem, inwestycjami oraz promocją turystyki. Należy w 100 proc. do państwa fińskiego i zatrudnia ok. 600 ekspertów pracujących w 40 biurach na całym świecie oraz w 20 oddziałach regionalnych w Finlandii.

Tekst i fot. Krzysztof Zacharuk

Więcej zdjęć z wizyty Finów w Polsce można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat