Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Aktualno?ci

Nagrodzeni za zasługi dla rolnictwa

2018-11-28

Nagrodzeni za zasługi dla rolnictwa
Oficerskie szable, buzdygany i szyszaki otrzymali podczas uroczystej gali, która odbyła się 27 listopada 2018 r. w SGGW w Warszawie, laureaci konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2018. Tytuł Agroprzedsiębiorcy Wszech Czasów RP zdobyli spółdzielcy – Tadeusz Badach i Mieczysław Zaremba. Nagrody wręczył im minister rolnictwa Jan K. Ardanowski. 

Celem konkursu Agroprzedsiębiorca RP, organizowanego od 28 lat, jest wyróżnianie i nobilitowanie przedstawicieli agrobiznesu i rolnictwa za znaczące dokonania biznesowe. Konkurs jest rozgrywany w czterech kategoriach: Agroprzedsiębiorca Wszech Czasów RP, Wybitny Agroprzedsiębiorca RP, Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP oraz Zasłużony Promotor Agrobiznesu RP.

Głównym punktem gali Agrobiznesu 2018 była ceremonia wręczenia szabli oficerskich i buzdyganów oraz szyszaków, czyli hełmów rycerskich, najlepszym w Polsce przedsiębiorcom i rolnikom, a także przedstawicielom instytucji obsługujących agrobiznes. 

Agroprzedsiębiorca Wszech Czasów

Aby zostać Agroprzedsiębiorcą Wszech Czasów RP trzeba mieć ponad 40 lat pracy zawodowej na stanowisku kierowniczym i sukcesy gospodarcze. Dotąd tytuł ten otrzymały tylko trzy osoby.

W tej edycji konkursu zdobyło go dwóch spółdzielców:

- Tadeusz Badach, od 1973 r. związany z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Krasnymstawie (woj. lubelskie), a od 1977 r. jej prezes. Za jego rządów OSM Krasnystaw z tradycyjnej mleczarni przerodziła się w nowoczesny zakład, wytwarzający szeroką gamę rynkowych wyrobów mleczarskich.

- Mieczysław Zaremba, prezes Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu (woj. wielkopolskie), z rolnictwem związany jest od 53 lat, a do Bądecza trafił przed 42 laty. Od 33 lat kieruje tamtejszym RKS. Bądecki kombinat rolny gospodaruje na 2100 ha, zlokalizowanych na terenie czterech gmin, zatrudnia blisko 100 spółdzielców. Jego dumą jest bydło, w tym ponad 1000 krów o średniej wydajności 11 700 kg mleka w laktacji. Blisko 100 krów przekracza wydajność 15 tys. kg mleka. RKS Bądecz sprzedaje rocznie 11,3 mln kg w mleka w klasie ekstra. Ponadto spółdzielcy utrzymują stado podstawowe 730 loch i produkują rocznie ponad 18 tys. tuczników o mięsności 58-59 proc. 

Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 

- Roman Długi jest właścicielem firmy Asket w Poznaniu, która specjalizuje się w energetyce odnawialnej, pozyskiwaniu biomasy, produkcji brykietów ze słomy i siana, zrębków i drewna kominkowego, sprzedaży brykieciarek Biomasser oraz urządzeń do rozdrabniania biomasy. Urządzenia z firmy Asket w 99 proc. są eksportowane do 34 krajów na wszystkich kontynentach.

- Janusz Gruszczewski to właściciel Zakładu Metalowego Agromasz w Mrągowie (woj. warmińsko-mazurskie), specjalizującego się w produkcji ładowaczy czołowych do ciągników rolniczych. W ofercie Agromaszu są także hydraulicznie podnoszone i opuszczane spychacze czołowe montowane na ciągnikach z mechanicznym lub hydraulicznym kątem ustawienia tarczy. Firmowa sieć dealerska umożliwia zakup ładowaczy czołowych na terenie całej Polski. Od kilku lat ładowacze czołowe z Mrągowa eksportowane są na Litwę, do Rosji, Niemiec, Estonii, Ukrainy, Austrii, Rumunii i krajów skandynawskich.

- Marian Szeliga jest właścicielem 85-hektarowego gospodarstwa sadowniczego w Żurawicy (woj. podkarpackie) i zarazem prezesem Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców „Szeliga”. Do nasadzeń w sadach używa wysokiej jakości materiału z własnych szkółek, co umożliwia uzyskiwanie wysokiej jakości jabłek i gruszek i plony na poziomie 60 t/ha. Owoce przechowywane we własnych chłodniach z kontrolowaną atmosferą, a następnie sprzedawane na rynku krajowym oraz eksportowane. Gospodarstwo posiada licencję gospodarstwa szkoleniowego i jest wykorzystywane jako baza kształcenia praktycznego dla uczniów oraz studentów uczelni rolniczych z kraju i zagranicy.

- Wawrzyniec Zieliński jest właścicielem Zakładu Projektowania i Usług Komunalnych Poraj „Świat Roślin – Gospodarstwo Ogrodnicze” w Wawrowie (woj. lubuskie). Zatrudnia blisko 80 osób i zajmuje się produkcją roślin ozdobnych połączoną z hodowlą rzadko spotykanych gatunków zwierząt, pielęgnacją zieleni, konserwacją zabytków, mechanizacyjnymi usługami rolniczymi i leśnymi. Prowadzi też tartak, zakład kamieniarski oraz ulokowaną na Farmie Wawrzyńca Karczmę pod Łosiem.

- Piotr Frątczak jest współwłaścicielem firmy Prem-Vit Frątczakowie w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie). Prem-Vit zaopatruje od 25 lat kujawsko-pomorskie i wielkopolskie rolnictwo w pasze wysokiej jakości, pochodzące z własnej nowoczesnej wytwórni pasz oraz handluje komponentami paszowymi sprowadzanymi od uznanych producentów. W ofercie Prem-Vit ważną pozycję zajmują też: doradztwo żywieniowe w hodowli zwierząt gospodarskich oraz skup zbóż od rolników, zarówno w celu ich przerobu na pasze, jak i dalszej odsprzedaży. 

Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP

- Seweryn i Radosław Borkowscy to prezes i wiceprezes Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” w Brześciu Kujawskim, założonej przed 40 laty przez ich ojca Janusza w Redczu Krukowym i specjalizującej się w produkcji opryskiwaczy i innych maszyn rolniczych. KFMR „Krukowiak” współpracuje z wieloma renomowanymi kooperantami krajowymi i zagranicznymi. Dysponuje też siecią dealerską na terenie kraju i za granicą, dzięki temu maszyny z logo „Krukowiak” znajdują nabywców w Polsce i w kilkudziesięciu krajach świata. Wiele z nich zostało wyróżnionych nagrodami ogólnopolskimi i targowymi, w tym Złotym Medalem Polagra Premiery.

- Wiesław Drewnowski jest od 2011 r. prezesem Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy, posiadającej swoje jednostki terenowe w Bydgoszczy, Piątnicy, Olecku, Szczecinku i Zamościu oraz zorganizowaną sieć sprzedawców i grupę ok. 3000 punktów unasieniania w całej Polsce. Jako jedna z pierwszych firm w Polsce, stacja w 2017 r. wprowadziła do swojego programu EKO-Kursy inseminacyjne, obsługiwane przez specjalistów oraz  praktyków z wieloletnim doświadczeniem.

- Balbina i Jerzy Kończalscy działalność gospodarczą zaczynali w 1990 r., od uruchomienia małego przydworcowego sklepiku spożywczego w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie). Pięć lat później wykupili na rypińskim dworcu bar z garmażerką, a w 2001 r. wydzierżawili drugi sklep. Kilkunastoletnie doświadczenia zdobyte w handlu i cateringu postanowili wykorzystać w rozszerzeniu swojej działalności o segment usług hotelarsko-restauracyjnych, otwierając w 2008 r. w Starorypinie Hotel „Pod Modrzewiami” z restauracją „Modrzewiowa”. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom na swoje usługi w 2014 r.  wybudowali nowoczesny obiekt z Salą Kryształową, mogącą pomieścić ponad 350 gości, na wynajęcie której zapisy składane są z dwuletnim wyprzedzeniem. Mają także 20-hektarowe gospodarstwo rolne, w tym 6-hektarowy sad, z którego owoców tłoczą na zimno soki.

- Krzysztof Pawlikowski jest współwłaścicielem rodzinnej firmy Paweko w Mierzynie (woj. warmińsko-mazurskie), specjalizującej się od kilkunastu lat w przetwórstwie warzyw (surówki, sałatki, kwaszonki i przetwory warzywne) i zatrudniającej blisko 50 pracowników oraz wielkoobszarowego nowoczesnego gospodarstwa uprawiającego warzywa pod potrzeby tej firmy. „Paweko” dorobiło się własnej sieci dystrybucyjnej. Dysponuje także flotą transportową przeznaczoną do przewozu żywności z zachowaniem reżimu temperaturowego. Utworzone oddziały logistyczne w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Lubieszynku, Olsztynie i Toruniu zaopatrują w firmowe wyroby rynek detaliczny i hurtowy w północnej części  Polski – od Białegostoku do Szczecina i od Łodzi do Trójmiasta. Działalność produkcyjno-marketingowa „Paweko” została doceniona przez jurorów ogólnopolskiego konkursu AgroLiga, co zaowocowało przyznaniem tytułu I Wicemistrza Krajowego AgroLigi 2017 oraz Medalu 25-lecia AgroLigi.

- Łukasz Otremba to właściciel firmy Swimer w Toruniu, specjalizującej się w produkcji polietylenowych zbiorników do magazynowania substancji płynnych. Zaczynał przed laty jako trener pływania, pracując z młodzieżą w Klubie Pływackim Delfin w Toruniu. W 2008 r. zarejestrował w firmę Swimer, która zaopatrywała klientów w zbiorniki do magazynowania płynów eksploatacyjnych, pozyskiwane od producentów krajowych i zagranicznych. W 2013 r. firma uruchomiła produkcję własnych zbiorników, by wkrótce stać się liderem rynku w produkcji zbiorników dwupłaszczowych w Polsce. Jej sztandarowym produktem są zbiorniki do magazynowania substancji płynnych, m.in. paliw, AdBlue, nawozów, wody i środków chemicznych.

- Jolanta i Paweł Tomczyk prowadzą ponad 70-hektarowe gospodarstwo rolne w Skrajni k. Kalisza (woj. wielkopolskie), specjalizujące się w uprawie średnioowocowego pomidora szklarniowego Admiro. Produkcja jest prowadzona w dwóch zautomatyzowanych szklarniach o łącznej powierzchni 11 ha. Gospodarstwo ma certyfikat Global G.A.P., który stanowi gwarancję produkcji zdrowej i bezpiecznej żywności. Całość produkcji gospodarstwa  sprzedawana jest poprzez Grupę Producentów Owoców i Warzyw „Botoma”, głównie na rynki zagraniczne, m.in. do Hiszpanii, Francji i Anglii.

- Andrzej, Przemysław i Maciej Wojciechowscy prowadzą na terenie Wielkopolski trzy gospodarstwa rolne o łącznej powierzchni 740 ha. Specjalizują się w uprawie kukurydzy, zbóż i rzepaku. Mają także: dwa hotele, dwie restauracje oraz stadninę koni Fiord wraz z pensjonatem dla koni. Senior rodu – Andrzej Wojciechowski jest prezesem fundacji Symeon, która działa na rzecz starszych mieszkańców wsi (gospodarstwo Wojciechowskich opisaliśmy w nr 5/2018 „Przedsiębiorcy Rolnego”). 

Zasłużony Promotor Agrobiznesu RP

- Prof. dr hab. Wiesław Bielawski jest rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Biochemik i enzymolog. Stworzył oryginalną szkołę naukową biochemii pszenżyta, a jego dorobek uznaje się za najbardziej wszechstronne kompendium wiedzy biochemicznej z elementami fizjologii i cytologii dotyczące tego gatunku. Prof. Bielawski wniósł duży wkład w dynamiczny rozwój SGGW, jako naukowiec i dydaktyk, a przede wszystkim jako menedżer zarządzający tą najstarszą i największą uczelnią rolniczą w kraju.

- Lech Kisielewski, jest współwłaścicielem firmy Elmehurt we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie), zajmującej się od 28 lat sprzedażą artykułów elektrycznych, prefabrykacją rozdzielnic oraz świadczeniem usług w branży elektrycznej. Zanim zdecydował się na prowadzenie własnego biznesu pracował w kilku dużych państwowych przedsiębiorstwach. Dynamiczny rozwój swojej firmy zawdzięcza bogatemu doświadczeniu zawodowemu oraz ciągłym poszukiwaniem nowych rozwiązań i współpracą z firmami w branży elektrotechnicznej, co zaowocowało założeniem w 1999 r. Polskiej Grupy Elektrycznej „Forum-Rondo”. Firma Elmehurt od lat współpracuje z dużymi podmiotami z obszaru sektora rolno-przemysłowego: Anwil, Bakoma, BIN w zakresie modernizacji stacji i sieci zasilających oraz z wieloma innymi firmami przemysłowymi w sferze zaopatrywania w części elektryczne do produkcji. Wykonuje także przyłącza energetyczne, montuje i uruchamia agregaty prądotwórcze w fermach drobiarskich, zaś w chłodniach owoców i warzyw modernizuje oświetlenie z zastosowaniem technologii LED.

- Andrzej Muszyński jest sekretarzem Rady Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, a Przemysław Bochat członkiem zarządu PZPRZ – organizacji branżowej założonej w 1998 r. w celu reprezentowania na forum publicznym interesów rolników zajmujących się uprawą zbóż. Obaj związani są z aleksandrowską firmą BIN. Okazali się wyjątkowo skutecznymi propagatorami silosów zbożowych BIN wśród polskich rolników. Warte podkreślenia jest ich zaangażowanie w godne reprezentowanie związku, a także wkład w działalność promocyjno-szkoleniową oraz bliską współpracę z placówkami naukowo-badawczymi. 

***

28. gala Agrobiznesu została zorganizowana przez Stowarzyszenie AgroBiznesKlub, redakcję AGRO oraz rektora SGGW, pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 

(Fem)

Fot. redakcja AGRO

 

 

 

 

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat