Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Aktualno?ci

Zgłaszanie przez klikanie

2019-01-07

Zgłaszanie przez klikanie
Możliwość zgłoszenia kupna lub sprzedaży zwierząt, a nawet zapotrzebowania na numery kolczyków bez wychodzenia z domu to duże ułatwienie dla rolników. Daje im je IRZplus – darmowy portal uruchomiony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z każdym miesiącem przekonuje się do niego coraz więcej gospodarzy. 

Hodowcy, by zapewnić bezpieczeństwo żywności, muszą wywiązywać się z obowiązków, które nakłada na nich ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Chodzi przede wszystkim o zgłoszenie się do ARiMR, by uzyskać numer producenta i zarejestrować siedzibę stada. Rolnicy muszą także prawidłowo oznakować zwierzęta i zgłosić je do rejestru. Zawiadomienia wymaga również każde zdarzenie dotyczące oznakowanych zwierząt gospodarskich. Ponadto wymagane jest prowadzenie księgi rejestracji w każdej siedzibie stada, odrębnej dla poszczególnych gatunków oznakowanych zwierząt gospodarskich, a także przeprowadzenie spisu bydła, owiec, kóz i świń w stadzie co najmniej raz na rok, jednak nie później niż 31 grudnia. 

Jeszcze więcej opcji

Do tej pory takie informacje rolnicy mogli przekazywać ARiMR w wersji papierowej osobiście lub pocztą, albo za pośrednictwem aplikacji CK IRZ. Jednak nie dawała ona możliwości wysyłania wszystkich potrzebnych dyspozycji. W efekcie, w niektórych przypadkach rolnik i tak musiał pojechać do biura powiatowego ARiMR.

Od 27 sierpnia ub.r. wszystkie sprawy może już załatwić przez internet. Tego dnia ARiMR uruchomiła portal IRZplus. Jego pierwsza wersja umożliwiła posiadaczom oznakowanego bydła, owiec, kóz i świń składanie w wersji elektronicznej zgłoszeń o dotyczących ich zdarzeniach, np. urodzeniu, kupnie, wywozie czy uboju. – Portal ułatwia składanie zgłoszeń przemieszczeń zwierząt, takich jak chociażby kupno-sprzedaż. Jeśli jedna strona złoży zgłoszenie za pośrednictwem IRZplus, druga strona zobaczy tę informację na swoim koncie i wystarczy, że potwierdzi – również za pośrednictwem portalu IRZplus – prawidłowość zawartych w niej danych. Nie będzie konieczności wypełniania nowego zgłoszenia przemieszczenia – wyjaśniają pracownicy ARiMR. Poprzez IRZplus można także złożyć zapotrzebowanie na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz oraz ich duplikaty, a także zamówić duplikaty paszportów dla bydła. Portal IRZplus umożliwia ponadto posiadaczom zwierząt wgląd do danych siedziby stada, przegląd danych zwierząt znajdujących się w siedzibie stada, przegląd zgłoszonych zdarzeń, jak również sprawdzanie złożonych przez siebie dyspozycji.

W zaktualizowanej wersji portalu, która dostępna jest od 26 listopada, ARiMR dodatkowo udostępniła możliwość składania spisu stanu stada świń oraz import zdarzeń zwierząt z plików XML. – Ułatwiło to rolnikom przesyłanie dużej liczby zgłoszeń w jednym pliku – wyjaśnia Paweł Mucha, rzecznik prasowy agencji. 

Z rezerwą do nowości

Pierwszego dnia działania portalu rolnicy wykonali za jego pośrednictwem 2 tys. dyspozycji. – Aktualnie z IRZplus korzysta 18 259 użytkowników, którzy na 20 grudnia złożyli 195 547 zgłoszeń  informuje Paweł Mucha.

– Korzystanie z portalu nie jest trudne. Zachęcamy rolników do sięgania po tę przydatną aplikację – dodaje Beata Orzołek, wiceprezes ARiMR.

- Syn mi wszystko wystukał na komputerze, ale nie potrafię powiedzieć, jak to zrobił. Poszło mu tak szybko, że pogubiłem się już na samym początku w tych hasłach. Kazał mi je zapamiętać, ale ja się do tego nie nadaję – przyznaje rolnik z woj. podlaskiego, który razem z synem prowadzi ponad 30-hektarowe gospodarstwo nastawione głównie na produkcję mleka.

- Nie zajmowałem się tym bezpośrednio. Z braku czasu do takich spraw angażuję pracownika – mówi z kolei przedsiębiorca rolny z Wielkopolski.

Sebastian Waśkowicz, kierownik powiatowego zespołu doradztwa rolniczego w Nidzicy, podlegającego Warmińsko-Mazurskiemu ODR w Olsztynie przyznaje, że gospodarze podchodzą do nowości z rezerwą. – Spora grupa rolników z naszego terenu ma świadomość, że taki portal istnieje. Nawet próbowali się logować. Niestety, z różnym skutkiem. Młodzi, na co dzień korzystający ze smartfonów, radzą sobie nieźle. Choć są też zaskakujące wyjątki, oporne na elektronikę i nowoczesne rozwiązania. Dużo gorzej jest w przypadku starszych hodowców. Proszą nas, żebyśmy wszystko zrobili za nich, czyli zalogowali się i powpisywali niezbędne dane. Mimo to, widzimy rosnące zainteresowanie portalem. Rolnicy przekonują się do niego – mówi Waśkowicz. 

***

Dotychczasowi użytkownicy aplikacji CK IRZ mogą zalogować się do portalu IRZplus za pomocą posiadanego już loginu i hasła, które stosowali w CK IRZ. Z kolei użytkownicy aplikacji eWniosekPlus mogą zalogować się korzystając z loginu i hasła do eWniosekPlus, po uprzednim potwierdzeniu rozszerzenia uprawnień do portalu IRZplus. Natomiast nowi użytkownicy aplikacji IRZplus mogą założyć konto za pośrednictwem eWniosekPlus lub wystąpić z papierowym wnioskiem do biura powiatowego ARiMR o nadanie uprawnień do aplikacji. 

(kap)

Fot. Mirosław Lewandowski


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat