Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualności

Polagra-Premiery 2020 w Poznaniu

2020-01-08

Polagra-Premiery 2020 w Poznaniu

Trzydniowe Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra-Premiery rozpoczną się 17 stycznia, ale my już wiemy, jakie firmy i za jakie produkty nagrodzone zostaną medalami MTP. 

Podczas targów będzie można obejrzeć ofertę kilkuset polskich i zagranicznych producentów. Goście jako pierwsi w Polsce będą mieli okazję zobaczyć urządzenia i maszyny rolnicze, których dotąd nie było w sprzedaży na naszym rynku. Na zwiedzających czekać będzie bogata oferta sprzętu rolniczego, różnorodny program wydarzeń towarzyszących oraz inne atrakcje, np. konkurs z nagrodami o łącznej wartości ok. 50 tys. zł.

Ponieważ organizator – Międzynarodowe Targi Poznańskie – chce umożliwić nawiązanie międzynarodowych kontaktów polskim firmom, rozwija program Hosted Buyers. Poprzednie lata pokazały, że cieszył się on dużym zainteresowaniem, dlatego również w tym roku zaproszono do udziału w nim ok. 100 przedsiębiorców z 13 krajów Europy Południowej i Wschodniej.

Na targach Polagra-Premiery będzie można zobaczyć najnowsze rozwiązania rolnicze na nowy sezon. Na szczególną uwagę zasługują produkty nagrodzone Złotym Medalem MTP, wyróżniające się innowacyjnością i wytwarzane w oparciu o autorskie rozwiązania. Oceniało je grono specjalistów reprezentujących branżę rolniczą. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Grzegorza Skrzypczaka przyznał w tym roku 37 Złotych Medali MTP w dwóch kategoriach: maszyny, urządzenia, aplikacje i produkty dla rolnictwa oraz rośliny uprawne. Wszystkie przyznane Złote Medale MTP są równoważne. 

W kategorii maszyny, urządzenia, aplikacje i produkty dla rolnictwa przyznano 20 nagród:

- Agrirepel Wrap jest jedyną folią do owijania bel, która odstrasza ptaki i gryzonie dzięki naturalnemu nietoksycznemu dodatkowi. Posiada certyfikat Europejskiej Agencji Chemikaliów, jest ekologiczna, łatwa w użyciu i wydajna.

Zgłaszający i producent: Hathor sp. z o.o.

- John Deere 8RX 410 to czterogąsienicowy ciągnik rolniczy, maszyna do uprawy wymagających terenów o dużym nachyleniu oraz trudnych typów gleby. 4,5 m2 powierzchni styku z podłożem zapewnia nie tylko uciąg, ale też ochronę gleby. Operator korzystający z systemów rolnictwa precyzyjnego John Deere może oddać się obserwowaniu maszyny współpracującej z pozycji fotela wyposażonego w funkcję masażu.

Zgłaszający: John Deere Polska sp. z o.o.

- Data Connect to interfejs umożliwiający wymianę danych o położeniu, statusie, prędkości jazdy oraz poziomie paliwa wielu marek ciągników i maszyn (Case IH, Claas, John Deere, New Holland, Steyr). Użytkownik zamiast włączać wiele różnych aplikacji dla każdej marki, włącza jedną platformę, np. 365FarmNet, gdzie obserwuje i analizuje pracę całej floty.

Zgłaszający i producent: 365FarmNet KGaA mbH & Co KG

- eAgronom to program ułatwiający zarządzanie gospodarstwem, pracownikami oraz polami, bo jest tworzony na podstawie opinii rolników. Dostępny online przez komputer oraz jako aplikacja mobilna. Najważniejsze funkcje to: karty pól, ewidencja i plan nawożenia azotem (zgodne z Dyrektywą azotanową), planowanie zabiegów, magazyn i budżet.

Zgłaszający: eAgronom sp. z o.o.

- Kuhn Connected Shredder jest aplikacją na smartfony i tablety, która monitoruje w czasie rzeczywistym podstawowe parametry pracy rozdrabniacza. Głównym celem jest zapewnienie alarmów w przypadku przekroczenia progów obrotów wirnika, temperatury oleju, wibracji rotora oraz zasugerowanie rutynowej lub nadzwyczajnej konserwacji w oparciu o ogólny stan maszyny. Rozwiązanie to przyczynia się do znacznej redukcji kosztów użytkowania rozdrabniaczy i eliminacji przestojów.

Zgłaszający: Kuhn – Maszyny Rolnicze sp. z o.o., producent: Nobili s.p.a.

- Claas Lexion 6000/5000 jest pierwszym kombajnem zbożowym, w którym połączone zostały zalety bębna przyspieszającego, bębna młócącego separatora oraz odrzutnika. Innowacyjny jest również napęd: wszystkie bębny są zsynchronizowane. Zapewnia to równomierny przepływ materiału oraz oszczędność energii. Silnik pracuje na bardzo niskich obrotach, a ponieważ wyposażony jest w system Dynamic Power, gwarantuje niskie zużycie paliwa. W pełni wykorzystać maszynę pozwala system Cemos Automatic, który sam zmienia ustawienia w zależności od warunków.

Zgłaszający: Claas Polska sp. z o.o.

- Manitou MLT 420 to uniwersalna, kompaktowa ładowarka teleskopowa o niespotykanych możliwościach i rozwiązaniach.

Zgłaszający: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Agromix sp. z o.o., producent: Manitou Group

- Husarya SCS-100 to maszyna do mechanicznego zbierania kamieni z wierzchniej warstwy gleby (do 20 cm głębokości). Dzięki systemowi podwójnych rotorów cechuje się dokładnością pracy oraz dużym zakresem wielkości zbieranych kamieni. Ponadto wyposażona jest w aktywny bębnowy system separacji kamieni od zanieczyszczeń. Ma największy na rynku zbiornik kamieni o pojemności 3 m3 i wysokości rozładunku 3,5 m.

Zgłaszający i producent: Usarya Polska sp. z o.o.

- Matrix 430VF to rozwiązanie problemu oprysków w sadach, jagodnikach i winnicach. Do tej pory wykonywanie zabiegów związane było z koniecznością ciągłego liczenia rzędów oraz kontrolowania toru jazdy. Nawet najbardziej doświadczeni operatorzy mieli z tym problem, zwłaszcza przy zabiegach nocnych. Teraz wystarczy kupić nowy nawigator i zaufać jego możliwościom.

Zgłaszajacy: Teejet Poland sp. z o.o., producent: Teejet Technologies Dania

- SatAgro – w ostatnim sezonie serwis SatAgro został rozbudowany o moduł wspierający proces badania gleb oraz umożliwiający nawożenie na podstawie zasobności i zdjęć satelitarnych. Pozwala on podzielić pole na strefy pobrania prób, dostosowane do faktycznej zmienności siedliska, na podstawie jednego lub kilku zdjęć satelitarnych. Strefy można wyeksportować, również w formacie kompatybilnym z GPS, aby ułatwić pobranie prób w terenie. Wyniki analiz można w łatwy można przekształcić w mapy nawożenia.

Zgłaszający i producent: SatAgro sp. z o.o.

- Mzuri Pro-Til to technologia uprawy pasowej. Redlice siewne każdej sekcji agregatu uprawowo-siewnego pracują niezależnie, zapewniając łatwą regulację, doskonałe kopiowanie terenu i stałą kontrolę głębokości siewu. Każda redlica za pomocą układu hydraulicznego wywiera stałe ciśnienie na każde koło regulujące głębokość siewu, by zapewnić dokładną głębokość rozmieszczenia nasion oraz doskonałe warunki glebowe. Unikalna konstrukcja Mzuri Pro-Til powoduje, że cała masa maszyny jest równomiernie rozłożona na wszystkie uprawiane pasy, co jest ważne dla zapewnienia powtórnego zagęszczenia spulchnionej gleby w celu likwidacji przestrzeni powietrznych.

Zgłaszający: Agro-Land Marek Różniak, producent: Mzuri-Agro sp. z o.o. sp.k.

- Hardi Mega to opryskiwacz zawieszany z systemem Isobus, komputerem HC 9600, nowym systemem zarządzającym SmartCom, systemem rozrządu cieczy SmartValve, systemem zarządzania cieczą DynamicFluid 4, funkcjami precyzyjnego rolnictwa zintegrowanymi z pozostałymi maszynami w gospodarstwie, nowoczesnym designem i zbiornikami do 2200 l z belkami roboczymi od 18 do 28 m.

Zgłaszający: Hardi GmbH

- Krone VariPack to prasa zwijająca do zbioru suchych materiałów, takich jak słoma i siano.

Zgłaszający: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Agromix sp. z o.o., producent: Bernard Krone Holding SE & Co. KG

- Teledetekcyjny system wspomagania hodowli roślin i doświadczalnictwa polowego wyznacza optymalną, najbardziej jednorodną lokalizację ścisłych doświadczeń polowych, która zmniejsza bezpośredni wpływ zmiennych warunków glebowych na wyniki. Może też zdalnie, bezinwazyjnie pozyskiwać dane pomiarowe dotyczące roślin i gleby za pomocą niskopułapowych autonomicznych obiektów latających (dronów). Informacje zebrane w sposób zaplanowany i uporządkowany poprzez zastosowanie kamer multispektralnych umożliwiają precyzyjną analizę zmierzonych cech i indeksów roślinnych (2D) oraz precyzyjne pomiary danych przestrzennych (3D).

Zgłaszający i producent: Agrocom Polska Jerzy Koronczok

- Unia Heron 50 27 to opryskiwacz przyczepiany ze zbiornikiem głównym o pojemności 5 tys. l i belką polową o szerokości 27 m z możliwością redukcji do szerokości 21 m. Układ cieczowy zasilany jest przez pompę o wydajności 400 l/min. Amortyzowany dyszel umożliwia podpięcie pod górny lub dolny zaczep ciągnika. Na wyposażeniu opryskiwacza znajduje się skrętna oś sterowana za pomocą żyroskopu. Opryskiwacz został wyposażony w system cyrkulacji cieczy sterowanej pneumatycznie, a także w nocne oświetlenie belki polowej. Zawory sterujące są zgrupowane w ergonomiczny sposób. Wszystko zasłania osłona, która chroni rozwadniacz i zawory przed zabrudzeniem. Opryskiwacz obsługiwany jest za pośrednictwem sterownika w technologii Isobus. Sterownik umożliwia oprysk automatyczny na podstawie sygnału GPS, a także rozbudowę o jazdę równoległą i zmienne dawkowanie nawozów płynnych i środków ochrony roślin.

Zgłaszający i producent: Unia sp. z o.o.

- Uniform Agri to oprogramowanie do zarządzania stadem bydła mlecznego, skoncentrowane nie tylko na codziennej administracji, ale również na podejściu analitycznym. Główną zaletą programu jest współpraca z innymi systemami wykorzystywanymi w gospodarstwie. Program może połączyć się z niemal wszystkimi stacjami paszowymi, miernikami aktywności oraz robotami i halami do doju.

Zgłaszający: KST Konsulting sp. z o.o., producent: Uniform Agri

- Avant 860i jest wielofunkcyjną ładowarką teleskopową. Blisko 2 t udźwigu i 3,5-metrowy zasięg czynią ją najbardziej wyróżniającą się spośród dostępnych na rynku kompaktowych ładowarek. Maszyny tej serii ważą 2,5 t, przy 1,5 m szerokości, 3,4 m długości i 2,2 m wysokości. Przegubowa konstrukcja w połączeniu z nowoczesnym designem gwarantuje najwyższy poziom mobilności.

Zgłaszający: Serafin P.U.H. Andrzej Serafin Przybysławice, producent: Avant Tecno Oy Finlandia

- Alimamix Evolution Pro to wóz paszowy. Zastosowane innowacyjne rozwiązania w budowie kosza, wysypu oraz taśmy pozwalają na skrócenie cyklu pracy związanego z przygotowaniem TMR średnio o 8 proc. Przekłada się to na znaczące oszczędności w zużyciu paliwa, rocznie sięgające nawet 180 l. Kompaktowa budowa, regulowany odwracany dyszel z pełnym zakresem mocowania zaczepu, wygodna stopnica, wyświetlacz wagowy z promieniem regulacji niemal 270 st. sprawiają, że praca z Evolution Pro jest komfortowa.

Zgłaszający i producent: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe A-lima-Bis sp. z o.o.

- Namyslo FLYY jest zestawem uprawowo-siewnym z siewnikiem pneumatycznym i szeroką skrzynią zasypową. Nadaje się do uprawy talerzowej i siewu bezpośredniego w ściernisko. Ma podwójne redlice talerzowe, system GPS i połączenie Isobus.

Zgłaszający: Namyslo Damian Namysło

- VB serii 7100 Kuhn to zmiennokomorowa prasa zwijająca o wydajności do 30 t/godz. Zagęszczenie bel wynosi do 140 kg/m3 dla słomy. Skuteczne rozwiązania techniczne oraz wytrzymała konstrukcja gwarantują niezawodność i maksymalne ograniczenie przestojów w pracy.

Zgłaszający Kuhn – Maszyny Rolnicze sp. z o.o., producent: Kuhn-Geldrop B.V. 

W kategorii rośliny uprawne przyznano 17 nagród:

- Bizon to jedna z najwcześniejszych odmian bobu, ceniona i poszukiwana na rynku. Okres wegetacji 70-75 dni, wysokość roślin 70-90 cm, strąki 14-17 cm, wypełnione 2-5 bardzo dużymi, jasnozielonymi nasionami. Dobrze łuskają się mechanicznie lub ręcznie. Polecana do przyspieszonej uprawy w gruncie i pod osłonami, do bezpośredniego spożycia i mrożenia. Wysoka tolerancja na chłody.

Zgłaszający i producent: PlantiCo – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki sp. z o.o.

- Soplica – średniopóźna odmiana cebuli o eliptycznym kształcie, zachowująca pozytywne cechy odmian typu Rijnsburger. Plenna, o dużej zdrowotności. Sucha łuska żółta, średnio-gruba, dobrze przylegająca. Charakteryzuje się korzystną strukturą plonu, w którym cebule handlowe stanowią ponad 95 proc. Główki zawierają dużo suchej masy i witaminy C oraz średnią ilość cukrów. Spośród innych odmian o eliptycznym kształcie wyróżnia się dobrą zdolnością do przechowywania, nawet długotrwałego.

Zgłaszający i producent: Spójnia Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze sp. z o.o.

- Moschus – odmiana pszenicy ozimej, która wnosi olbrzymi postęp genetyczny w zakresie wzrostu jakości produkowanego przez polskich rolników ziarna pszenicy. To pierwsza zachodnia odmiana elitarna pszenicy ozimej zarejestrowana przez COBORU w 2019 r. i jedna z zaledwie dwóch odmian elitarnych wpisanych do Krajowego rejestru. W Niemczech Moschus to również pierwsza pszenica ozima, która w momencie rejestracji uzyskała jednocześnie trzy najwyższe noty w jakości ziarna za zawartość białka, liczbę opadania oraz wskaźnik sedymentacji.

Zgłaszający: IGP Polska sp. z o.o. sp. k.

- Gracja – najnowsza odmiana gorczycy białej, charakteryzująca się bardzo wysokim plonem nasion, zawsze powyżej wzorca, zdrowymi roślinami i dorodnymi nasionami o bardzo dobrych parametrach jakościowych.

Zgłaszający i producent: Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.

- Avatar – najnowsza odmiana jęczmienia jarego, która reprezentuje wszystkie najbardziej pożądane cechy, takie jak zdrowotność, wysoki i stabilny plon oraz odporność na zmieniające się warunki glebowo-klimatyczne. Dzięki dobremu wyrównaniu i dorodności ziarna zapewnia znakomitą jakość plonów.

Zgłaszający i producent: Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.

- SM Kurant – odmiana kukurydzy, która dzięki unikalnej kompozycji genetycznej łączy cechy ilościowe i jakościowe. Daje bardzo wysokie plony suchej masy przy najwyższym plonie zielonej masy. Charakteryzuje ją niezawodność plonowania w zmiennych warunkach pogodowych oraz tolerancja na niedobór wody w glebie latem, w okresie kwitnienia. Do uprawy na wszystkich glebach, także mozaikowych.

Zgłaszający i producent: Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR

- Swing – nowa, bardzo słodka odmiana łubinu wąskolistnego, która łączy rekordową zdrowotność i bardzo wysoki plon nasion oraz jedną z najwyższych odporności na wyleganie przed zbiorem.

Zgłaszający i producent: Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.

- Goldeneye – bardzo wcześnie dojrzewająca odmiana łubinu żółtego, dająca rekordowy plon bardzo słodkich, bezgraminowych nasion.

Zgłaszający i producent: Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.

- MHR Fajter – pastewna jara odmiana jęczmienia, średniowysoka, charakteryzuje się ponadprzeciętną plennością i wysoką zdrowotnością roślin, wykazuje dobrą odporność na najczęstsze choroby jęczmienia. Zalecana do uprawy w mieszankach zbożowych i strączkowych. Nadaje się do uprawy w rolnictwie integrowanym i ekologicznym. Ziarno dobrze wyrównane, o zawartości białka 11 proc. s.m. Wyróżnia się wczesnym terminem dojrzałości i zejścia z pola, doskonale radzi sobie z okresową suszą.

Zgłaszający i producent Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o.

- Jarlanka – odmiana pszenicy jarej o wysokim potencjale plenności, podwyższonej odporności na mączniaka, choroby podstawy źdźbła i bardzo dobrej wartości technologicznej ziarna. Odmiana wzorcowa w doświadczeniach COBORU.

Zgłaszający i producent: Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR

- MHR Jutrzenka – odmiana pszenicy jarej przydatna do uprawy w mniej intensywnej technologii. Rośliny są średniej wysokości o podwyższonej odporności na wyleganie i choroby. Odmiana charakteryzuje się wczesnym terminem dojrzewania, co pozwala roślinie na uzyskanie wysokich plonów mimo częstych okresów susz występujących w ostatnim czasie. Odmiana z grupy jakościowej A. Ma wysoką zawartość białka i glutenu oraz szczególną przydatność ziarna do przemiału.

Zgłaszający i producent: Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o.

- Euforia – ta odmiana pszenicy ozimej jest wyjątkowym przykładem kumulacji pożądanych cech. Plonuje wysoko i stabilnie w latach. Jest jedną z najwyżej plonujących odmian pszenicy o bardzo dobrej zimotrwałości. Doskonale radzi sobie w lata suche, czego dowodem są wyniki doświadczeń COBORU z lat 2018 i 2019. Charakteryzuje się wysokimi parametrami jakościowymi, utrzymuje jakość podczas mokrych żniw. Posiada tolerancję na niskie pH, wysoką odporność na wyleganie oraz choroby grzybowe.

Zgłaszający i producent: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR

- Comandor – najnowsza, jakościowa (A) odmiana pszenicy ozimej o wysokim poziomie plonowania zarówno w średnio intensywnej jak i w intensywnej technologii uprawy. Doskonale sprawdza się na glebach średniej jakości i lepszych. Ziarno o bardzo dobrym wyrównaniu, wysokiej gęstości, nadzwyczajnej szklistości oraz rewelacyjnych parametrach jakościowych: wysoka liczba opadania, zawartość glutenu i białka. Zimotrwałość – 4,5. Podwyższona tolerancja na zakwaszenie gleby. Wysoka odporność na porastanie ziarna w kłosie. Przydatna do opóźnionych siewów. Bardzo dobra krzewistość.

Zgłaszający i producent: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o. w Choryni

- Venecja – innowacyjna odmiana pszenicy ozimej spełniająca oczekiwania nowoczesnego rolnictwa. Gwarantuje wysokie plony nawet podczas ekstremalnie suchych lat, co potwierdziła w doświadczeniach COBORU w latach 2018-19. Dobry poziom zimotrwałości oraz odporności na choroby ogranicza ryzyko obniżki plonów w przypadku dużych spadków temperatur zimą i większej presji chorób. Jakościowo niejednokrotnie przewyższa większość parametrów klasy A i potrafi je utrzymać także podczas mokrych żniw.

Zgłaszający i producent Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR

- Mamut – odmiana pastewna pszenżyta jarego zarejestrowana w Polsce i w Czechach. Od chwili zarejestrowania pozostaje w czołówce plenności we wszystkich rejonach kraju. Ma wysoką odporność na choroby grzybowe. Rośliny są niskie, o bardzo dużej odporności na wyleganie. Termin kłoszenia i dojrzewania – średniowczesny. Ziarno o  wysokiej MTZ, bardzo dobrze wyrównane i o dużej gęstości w stanie zsypnym. Odmiana o dobrej odporności na porastanie ziarna w kłosie i wysokiej zawartości białka. Z uwagi na dobrą odporność na zakwaszenie gleby, może być uprawiana na stanowiskach o nieuregulowanym pH.

Zgłaszający i producent DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o. w Choryni

- Belcanto – najnowsza odmiana pszenżyta ozimego charakteryzujące się rekordowo wysokim poziomem plonowania na terenie Polski oraz Niemiec. Wykazuje bardzo dobre właściwości adaptacyjne do różnych warunków klimatyczno-glebowych. Najlepiej sprawdza się na glebach średniej jakości klasy IVa i IVb. Cechuje ją średnia wczesność, rekordowa odporność na choroby, bardzo dobra zimotrwałość (5,5), średnio długa słoma i wysoka odporność na wyleganie, a także jedna z najwyższych odporności na porastanie ziarna w kłosie. Daje piękne grube  ziarno, o bardzo dobrym wyrównaniu, gęstości i wysokiej zawartość białka.

Zgłaszający i producent: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o. w Choryni

- Gemini – odmiana rzepaku ozimego charakteryzująca się odpowiednim dla polskich warunków klimatycznych poziomem zimotrwałości oraz dobrą odpornością na choroby grzybowe. Wysoka masa 1000 nasion ułatwia precyzyjny wysiew nawet przy zastosowaniu mniej zaawansowanych siewników, a jednocześnie umożliwia wykorzystanie tej odmiany przez rolników stosujących punktowy siew rzepaku.

Zgłaszający i producent: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR. 

(Fem)

Fot. firmowe

 

 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze