Krajowe Dni Pola 2020 w Minikowie

2020-06-21

20 i 21 czerwca odbyła się pierwsza od początku marca impreza rolnicza. W czasach pandemii Covid-19 Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprosił rolników na Krajowe Dni Pola. 

Skusiło się kilkaset osób, a pozostali zainteresowani mogli obserwować spotkanie na kanałach społecznościowych na żywo i po jego zakończeniu. 

Wiec wyborczy

Sobotnie przedpołudnie w Minikowie przerodziło się w wiec wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy. Minister rolnictwa Jan K. Ardanowski wychwalał zasługi premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta RP w „walce o interesy polskich rolników”. – Nie będzie lepszej polityki rolnej niż ta, którą w tej chwili realizujemy – zapewniał. Także Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa podkreślał zaangażowanie Andrzeja Dudy w działania poprawiające życie polskich rolników.

Wojciechowski przekazał też konkretne informacje: – Rolnictwo europejskie ma otrzymać w budżecie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-27 o 26,5 miliarda euro więcej niż proponowano dwa lata temu, za czasów poprzedniej Komisji Europejskiej. Z tego Polska otrzyma o 3 miliardy euro więcej, a średnio na statystyczne gospodarstwo rolne przypadnie 10 tysięcy złotych w siedmioletnim okresie – mówił. – Mimo kryzysu związanego z pandemią udało się przekonać politycznych decydentów w Brukseli, a to powód do satysfakcji. Ale rolnictwo będzie się zmieniać. Musi być bardziej przyjazne środowisku i chronić klimat przed zmianami. Musi być bardziej zrównoważone. A Unia będzie wspierać małe i średnie gospodarstwa rodzinne – mogą liczyć na dużą pomoc.

Komisarz Wojciechowski przekonywał też, że Europejski Zielony Ład nie będzie dla polskich rolników niebezpieczny. – Polska jest ostatnim krajem, który mógłby się go obawiać. Nie mamy intensywnej produkcji polowej czy hodowli. Nikt nie będzie do niczego zmuszany, ale będą zachęty finansowe do przyjmowania wyższych norm. A dzięki temu programowi polskie rolnictwo może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku europejskim i światowym, chociaż bardzo ważne są też rynki lokalne. Kryzys pokazał nam, że nie można się uzależniać od importu, bo w tym czasie zrywane są łańcuchy dostaw.

– Może koronawirus przyczyni się do tego, że Europa zrozumie, jak ważne jest rolnictwo. Trzeba je cenić, bo w czasach pandemii daje bezpieczeństwo żywnościowe – wtórował minister Ardanowski. 

Odmiany na poletkach

Rolnicy, których nie odstraszyła epidemia i niesprzyjająca pogoda, mogli obejrzeć ponad 500 odmian roślin uprawnych na kolekcji założonej na ponad 11 ha w Minikowie oraz 3 ha w Grubnie i Chrząstowie. Hodowcy zaprezentowali odmiany rzepaku ozimego, zbóż ozimych (pszenicy, jęczmienia, pszenżyta i żyta), zbóż jarych (owsa, jęczmienia pastewnego i browarnego, pszenicy, pszenżyta i żyta), buraków cukrowych, ziemniaków, kukurydzy, roślin bobowatych, w tym grochów, łubinów, bobików, soi oraz traw i mieszanek traw, mieszanek poplonowych, lnu i konopi. Dodatkowo do obejrzenia było 200 poletek firmy Rolnas.

Organizatorzy wyróżnili:

– Hodowlę Roślin Smolice, Grupa IHAR, za największą ofertę gatunków i odmian oraz największą ofertę roślin bobowatych prezentowanych podczas Krajowych Dni Pola 2020;

– Hodowlę Roślin Strzelce, Grupa IHAR, za największą ofertę zbóż jarych;

– KWS Lochow Polska za największą ofertę zbóż ozimych;

– Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Agronas za największą ofertę mieszanek traw;

– Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Lechpol za aranżację stoiska kompleksowo prezentującą ofertę firmy.

– Celem Krajowych Dni Pola jest umożliwienie polskim rolnikom porównania w jednym miejscu pełnego potencjału odmian roślin uprawnych, który jako wynik swojej wieloletniej pracy hodowlanej prezentują firmy nasienne oraz porównania systemów ochrony roślin i nawożenia, jak i różnych technologii uprawy, systemów nawadniania, wspomagania decyzji, rolnictwa precyzyjnego – wyjaśniają organizatorzy. – Wstępne uzgodnienia z ministrem rolnictwa zakładają kontynuację tej wystawy jako imprezy cyklicznej w różnych miejscach w kraju. Plan na przyszły rok przewiduje, że Krajowe Dni Pola odbędą się w Minikowie. 

Nowatorskie nawadnianie

Często czynnikiem limitującym rozwój roślin i ich plonowanie jest woda. Dlatego na potrzeby Krajowych Dni Pola w Minikowie zainstalowano nowatorski, automatyczny system nawadniania – deszczownię mostową. Dzięki temu jedno z ryzyk związanych z prowadzeniem uprawy zostało zredukowane.

Dodatkowo stworzono interaktywny plan Krajowych Dni Pola. Rolnicy na stronie internetowej www.kpodr.pl znajdą dane każdej odmiany prezentowanej na kolekcji w Minikowie i Grubnie. Dane te, dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych zostały wzbogacone o charakterystyki odmian sporządzone na podstawie ogólnokrajowych doświadczeń PDO.

20 i 21 czerwca prowadzona była relacja na żywo z wydarzenia – z multimedialnego studia, do którego zaproszeni zostali gości, i z którego łączono się ze specjalistami na polu, którzy prezentowali efekty ponadrocznej pracy doradców.

Krajowe Dni Pola, to nie tylko prezentacje polowe, ale również dwudniowy cykl konferencji poświęcony najważniejszym zagadnieniom związanym z produkcją rolniczą. Tematem 22 czerwca jest „Klimat, woda, gleba”, a 23 czerwca – „Bezpieczeństwo białkowe kraju”. 

***

Krajowe Dni Pola 2020 są wspólnym przedsięwzięciem Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy organizowanym przy współpracy z Polską Izbą Nasienną, Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych, Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Chrząstowie. 

Małgorzata Felińska

FOTOGALERIA

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy