Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Aktualności

Dożynki Jasnogórskie

2020-09-07

Dożynki Jasnogórskie
6 września na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki.
 
Uroczystą mszę św. z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawił metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Starostowie dożynek, Anna i Grzegorz Wiesławscy z Zagórza, którzy przybyli do Częstochowy z piątką swoich dzieci, wręczyli bochny chleba z tegorocznej mąki prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, ministrowi rolnictwa Janowi K. Ardanowskiemu i głównemu celebransowi.
 

– Za wasz trud, ciężką pracę na roli i za to, że nawet w najtrudniejszych momentach, z którymi spotykaliśmy się także w tym roku, szczególnie wiosną, zapewniliście nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, dziękuję wam w imieniu całego polskiego narodu i społeczeństwa – powiedział prezydent Duda. – Ale to jest także obowiązek władz państwowych, aby czuwać nad bezpieczeństwem rolnika, żeby, kiedy dotknie go klęska żywiołowa, był pewny, że otrzyma pomoc, że nie zostanie sam, że polskie państwo jest z nim.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że w najbliższych tygodniach rząd będzie starał się zrekompensować przynajmniej część strat tym gospodarstwom, które najbardziej ucierpiały przez pandemię.

Jasnogórskie Dożynki to największe rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Połączona z nimi 29. Krajowa Wystawa Rolnicza trwała od 5 do 6 września. Zorganizowano ją wyjątkowo na terenie Klasztoru Jasnogórskiego. Stoiska ulokowano na terenie parkingów, a nie, jak w poprzednich latach, w centrum miasta, w Al. Najświętszej Maryi Panny.

(Fem)

Fot. Kancelaria Prezydenta RP


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze