Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Nowy zakład na 20-lecie Agrii 

Inwestycja kosztowała 30 mln zł, budowa trwała 16 miesięcy, a w trakcie prac zużyto beton, stal i prefabrykaty o wadze równej 23 Jumbo Jetom. Agrii otworzyło w Aleksandrowie Kujawskim najnowocześniejszy w Europie Zakład Produkcji Nasiennej. 

Wszystko rozpoczęło się przed 20 laty. – Ten teren kupiłem latem 1998 roku. W budowę zakładu zainwestowaliśmy 3 miliony złotych, co na tamte czasy było pokaźną kwotą. Zależało mi, żeby zakład powstał w centrum Polski i zdecydowałem się na Aleksandrów Kujawski – wspominał Graham Harris, członek zarządu, senior Agrii Polska. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. - Wówczas w planach nie było budowy mostów i autostrady. Teraz to wszystko powstało i mamy znakomite połączenie z całym krajem. A to w dzisiejszych czasach spory atut - dodał.

Produkcja ruszyła już w 1999 r. Z biegiem lat zakład numer 1 (bo tak jest nazywany) stawał się coraz mniej wydajny i nie pokrywał zapotrzebowania. – To tylko 20 lat, ale przez ten czas w rolnictwie dokonał się ogromny postęp. Gospodarze stali się profesjonalistami, którzy mają coraz większe wymagania. Musieliśmy temu sprostać i wybudować nowy zakład – mówił Leszek Skrzypczyk, dyrektor zarządzający Agrii Polska.

20 czerwca firma otworzyła nową fabrykę. Od dnia wydania pozwolenia na budowę do chwili uroczystego otwarcia minęło 16 miesięcy. Zakład ma 12 tys. m2 powierzchni i wydajność 900 t na dobę. Znajduje się w tam 221 silosów o łącznej pojemności 5660 t.

W zakładzie są dwie linie do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego – jedna o wysokiej wydajności, druga przeznaczona do produkcji gatunków bardziej wymagających. Obie wyposażone są w urządzenia do czyszczenia i zaprawiania. Podczas produkcji wykorzystywane są ponadto stół grawitacyjny oraz sorter optyczny, który zapewnia pełną eliminację nie tylko pośladu, ale również innych zanieczyszczeń, w tym sporyszu.

W Aleksandrowie Kujawskim przygotowywany jest materiał siewny wyselekcjonowanych odmian zbóż, rzepaku, kukurydzy, bobowatych, słonecznika, lucerny i traw z linii Nasiona Dalgety. Nasiona zaprawiane są z zastosowaniem polimeru, dzięki czemu substancja aktywna zaprawy jest równomiernie rozprowadzana na ziarnie, zapewniając mu skuteczną ochronę. Na każdym etapie czyszczenia i zaprawiania stosowana jest też pełna aspiracja, czyli odpylanie zapewniające najwyższą jakość produkcji.

- Przy zakładzie funkcjonuje akredytowane laboratorium nasienne, w którym pracują trzej analitycy. Zatrudniamy również kilkunastu akredytowanych kwalifikatorów polowych i próbobiorców, którzy nadzorują reprodukcję materiału siewnego w wyselekcjonowanych gospodarstwach rolnych w całym kraju – poinformował Paweł Ślęzak, dyrektor działu nasiennego Agrii.

W nowym zakładzie jest też linia do precyzyjnego otoczkowania nawozów, o wydajności 12 t na godzinę. Powstają tam nawozy doglebowe Super N, ABS Canola i ABS Corn.

Całość uzupełnia część biurowa, magazyn wyrobów gotowych o pojemności ponad 3,5 tys. miejsc paletowych oraz magazyn środków ochrony roślin na 1,3 miejsc paletowych. Ulokowany jest w niecce o głębokości metra i zaopatrzony w śluzę przed wejściem, co ma zapobiec skażeniu terenu.

Na elewacji budynku umieszczono... budki lęgowe dla bytujących w okolicy chronionych gatunków ptaków. 

(em)

Zdjęcia Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat