Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Zaprawy neonikotynoidowe ochronią buraki 

Minister rolnictwa Jan K. Ardanowski wydał czasowe zezwolenie (na 120 dni) na stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony buraków cukrowych w 2019 r. – poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Neonikotynoidy to związki chemiczne, które według organizacji ekologicznych i pszczelarzy, zabijają pszczoły i dlatego nie powinny być stosowane w uprawach rolnych. Jak wyjaśnia resort, decyzja dotycząca dopuszczenia zapraw z grupy neonikotynoidów spowodowana była pojawieniem się nowych szkodników buraka, które są odporne na inne preparaty. 

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) poinformował, że minister wydał decyzję na ich wniosek i jest ona odpowiedzią na potrzeby zrównoważonego rolnictwa, którego celem jest m.in. minimalizacja stosowania środków ochrony roślin przy zapewnieniu opłacalności produkcji rolnej. Organizacja plantatorów buraka podkreśla, że neonikotynoidy są jedynym w pełni skutecznym sposobem ochrony plantacji przed wieloma szkodnikami, a dzięki tym zaprawom wprowadzanie środków ochrony roślin do środowiska zostało ograniczone do minimum.

(Fem)

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat