Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Wiadomości z branży
Korn-Kali i inne nawozy

„Superprodukty dla Superbohaterów” – pod takim hasłem 29 listopada firma K+S Polska zorganizowała spotkanie rolników w Luboniu pod Poznaniem.

Minione gorące lato doprowadziło do długo trwającej suszy z towarzyszącym jej silnym nasłonecznieniem. Czynniki te wywołują u roślin stres abiotyczny. Szczególnie susza prowadzi do zmniejszenia dostępności wody i zakłóca jej bilans w roślinach.

Składnikami pokarmowymi koniecznymi do przeciwdziałania czynnikom stresowym (ciepło, susza, wysokie nasłonecznienie) są magnez i potas. Ich rolę przedstawiła dr Heike Thiel z Agronomy&Advisory z K+S Kali GmbH. Na podstawie licznych badań i obserwacji omówiła podstawową rolę magnezu, jakim jest jego udział w budowie chlorofilu, którego brak prowadzi do żółknięcia i zamierania liści, a w efekcie do ograniczania procesu asymilacji. Jak stwierdziła dr Heike Thiel, nie można także pominąć faktu wpływu magnezu na rozwój korzeni, a tym samym na lepsze pobieranie przez rośliny wody i składników pokarmowych. Potas z kolei kontroluje bilans wodny rośliny od momentu jej pobrania przez korzeń, do uwolnienia przez aparaty szparkowe na liściach. Reasumując dr Heike Thiels stwierdziła, że magnez i potas są niezbędne dla rozwoju, wzrostu i plonowania roślin, co ma szczególne znaczenie w warunkach stresowych.

Te składniki zawiera nawóz Korn-Kali, odpowiadający na zapotrzebowanie większości roślin uprawnych. Zawiera potas, magnez i siarkę pochodzące z kizerytu oraz sód. Drugim polecanym przez K+S produktem jest ESTA Kieserit bazujący na siarczanie magnezu. Oba nawozy, co podkreślił Dominik Młodecki, dyrektor zarządzający K+S Polska, są szczególnie przydatne w warunkach stresowych wywołanych wysoką i długotrwałą falą upałów przeradzających się w suszę. Te nawozy określił mianem „Superproduktów” dla rolników – „Superbohaterów”.

Atrakcyjnym momentem spotkania była dyskusja rolników z Wielkopolski prowadzona przez Mirosława Dreczkę, redaktora naczelnego miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”. W jej trakcie rolnicy - „Superbohaterowie” – stwierdzili, że jednym z najważniejszych problemów jest konieczność zakupu produktów nawozowych w sieciach dystrybutorów, co w efekcie znacznie podnosi koszty produkcji rolnej.

(ap)

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat