Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Konferencje kukurydziane firmy Osadkowski SA

Na początku grudnia Osadkowski SA zorganizował konferencje, których tematem była uprawa kukurydzy. Podczas spotkań zaprezentowano różne odmiany, środki do produkcji kiszonek oraz propozycje technologii uprawy i nawożenia.

Partnerami spotkań były firmy nasienne: Caussade, Euralis, Ragt oraz Syngenta, a na wybranych konferencjach gościem specjalnym był prof. dr hab. Józef Adamczyk, który w ciekawy sposób przedstawiał zalety odmiany kukurydzy na kiszonkę – Kosynier FAO 220-230. Konferencje odbyły się w Karpaczu (woj. dolnośląskie), Boszkowie (Wielkopolska), Charzykowach (woj. pomorskie) w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) oraz Starachowicach (woj. świętokrzyskie).

Jak przypomniał Aleksander Wysocki, manager ds. kukurydzy i rzepaku w firmie Osadkowski SA, mijający sezon nie był łatwy dla producentów kukurydzy. Złe warunki atmosferyczne – susza, lokalne ulewy, wichury – znacząco wpłynęły na kondycję tej upraw. Kluczem do sukcesu była więc dobra odmiana. Aby zminimalizować ryzyko związane z niekorzystnymi warunkami klimatycznymi Aleksander Wysocki radził rolnikom wysiewanie kilku odmian różniących się wczesnością. Wyjaśniał, że z porównania plonowania na przestrzeni kilku lat wynika, iż największy sukces odnoszą ci producenci rolni, którzy uprawiają nie tylko odmiany o różnych FAO, ale też o różnym typie ziarna. Wskazywał także, jak ważne jest dobieranie odmian do stanowisk glebowych czy przestrzeganie norm wysiewu zalecanych przez hodowcę.

Oferta odmian kukurydzy Grupy Osadkowski jest bardzo różnorodna, dlatego na poszczególnych konferencjach omawiane były te, które najlepiej sprawdziły się w danym regionie, a także nowości wchodzące do portfolio firmy w 2019 r. W tym kontekście szczególną uwagę zwrócono na ES Meteorit FAO 230-240 (hodowla Euralis Semences), charakteryzującą się średnimi wymaganiami glebowymi oraz wysoką tolerancją na suszę, a także na SY Rotango FAO 240 (hodowla Syngenta), odznaczającą się wczesnym wigorem wiosennym i równomiernym rozwojem wszystkich roślin. Inną polecaną przez firmę Osadkowski SA odmianą ziarnową, dobrze radzącą sobie w warunkach suszy i charakteryzującą się wysoką zdrowotnością oraz stabilnością plonowania jest DKC3711 FAO 250 (hodowla Monsanto). Dobrą tolerancję na suszę i wysoki potencjał plonowania ma także RGT Lipexx FAO 270 (hodowla Ragt), której kolby szybko osiągają dojrzałość zbiorczą dzięki ziarnu typu dent. Ze średniopóźnych odmian zaproponowano nowość – P8816 FAO 260 (hodowla Pioneer), której kolby są nisko osadzone, dzięki czemu rośliny nie wyłamują się na polu.

Wojciech Osadkowski, prezes spółki, podczas spotkań ogłosił ważne informacje dotyczące zmian w firmie od 2019 r. Odtąd jeden handlowiec, a nie jak było to dotychczas trzech czy czterech, będzie profesjonalnie wspierał przedsiębiorcę rolnego, nie tylko w zakresie środków do produkcji rolnej, lecz także usług finansowych czy obrotu płodami rolnymi. Zmiana ta sprawi, że firma będzie mogła zaoferować klientom atrakcyjniejsze ceny oraz profesjonalny standard obsługi, dzięki temu, że jeden opiekun będzie dbał o to, aby współpraca rolnika z firmą przebiegała płynnie i bezproblemowo.

oprac. (Fem)

 

 

przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat