Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Wiadomości z branży
Jak przygotować prasę do sezonu 

Zanim prasa wyjedzie do pracy w polu koniecznie trzeba sprawdzić jej stan techniczny. Radzimy, jak to zrobić krok po kroku, by maszyna nie sprawiła przykrej niespodzianki. Przegląd warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, tak, by ze wszystkim zdążyć na czas. 

Układ napędowy

Po okresie jesienno-zimowym maszyna może być zakurzona i wymagać oczyszczenia.
- Dlatego przed rozpoczęciem kontroli powinniśmy ją dokładnie wyczyścić. Należy także wymienić oleje w przekładniach zamkniętych, zalewając środki smarne zalecane przez producenta. Następnie trzeba przyjrzeć się kołom zębatym i łańcuchom napędowym – w przypadku gdy są wyciągnięte decydujmy się na wymianę – mówi Mariusz Naszkiewicz z John Deere. Sprawdzamy również stan techniczny i stopień napięcia pasów napędowych. Współpracujące z napinaczami listwy wskaźnikowe ułatwiają kontrolę napięcia pasów i łańcuchów. W przypadku ich braku należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.

Równocześnie powinniśmy sprawdzić stan ułożyskowania wszystkich wałów maszyny. Podczas pracy poddawane są one ogromnym obciążeniom, głównie w końcowej fazie formowania beli. Bagatelizowanie sprawności łożysk może prowadzić do postępującego ich zużycia, zatarcia, wzrostu temperatury obudowy lub wału, a kontakt rozgrzanych elementów z suchą masą może spowodować pożar.

Należy też pamiętać o okresowym sprawdzaniu sprzęgieł przeciążeniowych lub elementów bezpiecznikowych. 

Walce i pasy

W prasach wyposażonych w system walców należy przyjrzeć się ich powierzchni zewnętrznej, tj. głębokości profilowania. Przy gładkich powierzchniach zebranie suchego materiału może być trudniejsze. W przypadku zbioru pasz mokrych (kiszonki) ważnym elementem pozostają listwy zgarniające. Należy skorygować ich nastawy, aby sprawnie oczyszczały powierzchnię walców z nadmiaru zbieranego materiału.

Z kolei w prasach pasowych trzeba sprawdzić stan pasów – wszelkiego rodzaju pęknięcia, przecięcia stanowią potencjalny słaby punkt. Aby uniknąć przestojów, uszkodzone pasy musimy naprawić przy użyciu zestawów naprawczych lub wymienić na nowe. Trzeba też pamiętać o sprawdzeniu elementów łączących. W przypadku konieczności wymiany instalację nowych łączników zlećmy dealerowi, który dysponuje odpowiednimi narzędziami. 

Podbieracz i zespół podający

- Bez sprawnego podbieracza i zespołu podającego trudno liczyć na wydajną pracę maszyny. Sprawdzić powinniśmy przede wszystkim: stan łożysk rotora, ocenić kompletność i zużycie palców i osłon podbieracza, pamiętając o kontroli synchronizacji pracy układu. Ważny z uwagi na energochłonność pracy jest poziom zużycia noży tnących. Ich ostrzenie lub wymiana zwróci się w postaci poprawnie rozdrobnionej masy i oszczędności zużytego w czasie zbioru paliwa – mówi ekspert John Deere. 

Instalacja hydrauliczna i elektryczna

W celu zbadania sprawności układu hydraulicznego prasy podłączamy ją do hydrauliki zewnętrznej ciągnika i sprawdzamy ciśnienie na manometrze – w momencie zwinięcia beli nie powinno spadać, zaś po zamknięciu komory wskazówka powinna stać w miejscu. Ważne też, aby przeprowadzić kontrolę szczelności połączeń i siłowników hydraulicznych. – Wszelkie nieszczelności stają się przyczyną zanieczyszczeń, które powodują kosztowne uszkodzenia i długie przerwy w pracy. Ważnym elementem prasy są akumulatory hydrauliczno-gazowe. W przypadku stwierdzenia ubytku gazu należy dokonać korekty ciśnienia. Warto te specjalistyczne czynności zlecić ekspertom z firmy dealerskiej – radzi Mariusz Naszkiewicz. 

Smarowanie

Stan przewodów smarnych, smarowniczek, szczotek, kondycja zaworów układu centralnego smarowania może mieć znaczący wpływ na żywotność maszyny. Standardowo przed początkiem prac badamy, a w trakcie sezonu na bieżąco uzupełniamy poziom oleju lub smaru w układzie centralnego smarowania. Przy doborze środków smarnych kierujmy się zaleceniami producentów maszyn. Często wskazują oni na produkty biodegradowalne. 

Sprawdzamy detale

Aby prasa spełniała swoją rolę, musimy sprawdzić system oplotu: ostrość i położenie noża oraz stan napinacza sznurka/siatki.

Przed wyjazdem na pole sprawdźmy też ciśnienie w ogumieniu, zużycie bieżników opon, stan piast i łożysk. Ważnym elementem są układy: hamulcowy i oświetlenia. W przypadku, kiedy do współpracy z prasą zwijającą kierujemy inny ciągnik, należy wykonać niezbędne regulacje układów zaczepowych w ciągniku i w maszynie.

Warto skorzystać ze wsparcia dealera, który zapewni fachową opiekę, wykonując prace sprawdzające zgodnie z zaleceniami producenta i wskazując obszary wymagające regulacji lub naprawy, a przy tym zaproponuje szeroką gamę części, środków smarnych oraz materiałów do pakowania plonu. 

Karol Maćkowiak

John Deere Polska


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat