Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Jan K. Ardanowski powinien być ministrem rolnictwa w nowym rządzie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży

Oferta PhosAgro Polska 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 20 maja w Warszawie, przedstawiciele PhosAgro Polska przedstawili aktualny stan rynku nawozów mineralnych na świecie. Firma, która do niedawna funkcjonowała w naszym kraju pod szyldem PhosAgro Baltic, obejmuje swym działaniem Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. 

Marcin Białasik, dyrektor wykonawczy, przedstawił profil działania polskiego oddziału największego rosyjskiego producenta nawozów produkowanych na bazie apatytów wydobywanych na Półwyspie Kolskim. W środowisku naukowym są one uznawane za jeden z najczystszych chemicznie surowców (wolnych od metali ciężkich) do produkcji nawozów mineralnych, głównie fosforowych.

Przewiduje się, że w tym roku, na przełomie lipca i sierpnia, w Polsce może brakować nawozów NPK, a w związku z tym wzrosną ich ceny. – Wynika to z gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na rynku rosyjskim oraz wysokiego popytu na Ukrainie – wyjaśniał Marcin Białasik. Nie miał też pocieszających wiadomości dotyczących azotu. Jedną z przyczyn skoku cen nawozów azotowych jest spadek produkcji mocznika w Chinach. Kolejną są sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Iranu, jednego z największych producentów tego nawozu. Analitycy PhosAgro stwierdzają, że obecnie nawozy azotowe oraz NPK są droższe w porównaniu z tym samym okresem ub.r. o 10-20 proc.

Jedyny optymistyczny akcent to, według dyrektora Marcina Białasika, możliwość obniżki cen nawozów fosforowych we wrześniu i październiku br. Wpływ na to mieć będą znaczne zapasy w Indiach, spadek popytu w Chinach i zwiększenie mocy produkcyjnych np. w Arabii Saudyjskiej.

Roman Błaszyk, kierownik Działu Technologii Upraw w firmie PhosAgro Polska stwierdził, że do produkcji nawozów oprócz wyśmienitego surowca konieczna jest nowoczesna technologia. PhosAgro dysponuje technologią QuatroForte, w której produkowana jest większość oferowanych przez PhosAgro nawozów. Oparta jest ona na synergistycznym działaniu poszczególnych pierwiastków. – Wykorzystanie współdziałania składników pokarmowych zawartych w nawozie wpływa na ich lepsze pobieranie – przypomniał. Zwrócił też uwagę na idealną rozpuszczalność, bardzo dobrą przyswajalność składników, odpowiednią granulację oraz podwyższoną koncentrację nawozów, pozwalającą ograniczyć liczbę przejazdów po polu.

Spośród nawozów NPK mających różne proporcje składników do najpopularniejszych należą: Ultra 10 (10-26-26) oraz zawierający siarkę Ultra 5 (5-15-30-12), Ultra 8 (8-20-30-5), Ultra 13 (13-13-21-22) i Ultra 15 (15-15-15-27). Nawozy fosforowe są reprezentowane przez Ultra MAP (12-52, bez siarki) oraz wzbogacone w siarkę Ultra DAP (18-46-7), Ultra DAP Black (18-46-7) zawierające związki organiczne oraz nowość – Ultra Korn (20-20-35) zawierający cynk. Jedyny nawóz potasowy Ultra Kali (41) ma w składzie także siarkę, magnez i sód. Nawozy azotowe (46) reprezentowane są przez Ultra Gran (granulowany) i Ultra Mocznik (przeznaczony także do zabiegów nalistnych). Natomiast Ultra S (21) jest wzbogacony o siarkę. Do tegorocznej oferty dołączył Ultra Can (27) wzbogacony o magnez i wapń.

Zalety tych nawozów udokumentowano wynikami badań. Dotyczyły one między innymi porównania technologii nawożenia: tradycyjnej powierzchniowej oraz nowatorskiej rzędowej, bardziej korzystnej cenowo.

Spotkanie zakończono prelekcją na temat dodatków paszowych. Patryk Sobczyk kierownik Działu Żywienia Zwierząt PhosAgro Polska poinformował o światowym i krajowym zapotrzebowaniu na pasze przemysłowe. PhosAgro Polska również i w tym zakresie aktywnie współdziała z producentami pasz przemysłowych, udostępniając fosforany paszowe w formie MCP (fosforany jednowapniowe) i DCP (fosforany dwuwapniowe). Największe zainteresowanie takimi paszami wykazują drobiarze.

Adam Paradowski


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat