Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży
Żniwa z John Deere

Żniwa to dla rolników kulminacyjny moment sezonu, który decyduje o rocznym bilansie zysków i strat. Najlepsze planowanie, podział obowiązków i wytężona praca mogą na nic się zdać, kiedy zawiedzie maszyna. Wówczas każda godzina przestoju może rolnika sporo kosztować. Jak autoryzowany dealer może wspierać rolnika w kryzysowych chwilach? 

Ekstremalne warunki pogodowe powodują, że tegoroczne żniwa rozpoczną się wcześniej niż zazwyczaj. Już kilka dni temu, m.in. na Opolszczyźnie, na polach pojawiły się kombajny w ramach tzw. małych żniw jęczmienia ozimego. W trakcie prac rolnicy muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Obok upałów powinni spodziewać się gwałtownych burz połączonych z porywistymi wiatrami i innymi niepożądanymi zjawiskami atmosferycznymi, które mogą wstrzymać pracę na kilka lub nawet, w przypadku najbardziej niekorzystnych scenariuszy, kilkadziesiąt godzin. Tym bardziej warto zadbać o to, by wykorzystywane maszyny były sprawne i nie zrobiły kolejnej niemiłej niespodzianki w najmniej oczekiwanym momencie. 

Przegląd Expert Check

O szczegółowym przeglądzie technicznym maszyny warto pomyśleć bezpośrednio po zakończonym sezonie, kiedy dostępność fachowców jest największa. Gdyby z różnych przyczyn się to nie udało, zdecydujmy się na wizytę w serwisie bezpośrednio przed początkiem żniw.

– W trakcie przeglądu specjaliści nie tylko wymienią filtry i olej, lecz także zbadają stan techniczny całej maszyny i zespołu żniwnego. To pozwoli wykryć ewentualne usterki, wyeliminować je i tym samym uniknąć przestojów w czasie, gdy kombajn będzie najbardziej potrzebny – mówi Mariusz Zieliński z John Deere Polska.

W przypadku programu Expert Check John Deere szczegółowy przegląd przeprowadzany jest na podstawie wytycznych fabryki, która dostarcza listę 180 newralgicznych punktów maszyny i zespołu żniwnego. Specjaliści muszą poddać ocenie stan m.in.: bagnetów w zespole żniwnym, łańcuchów, zużycia cepów bębna młócącego, ustawienie kosza sitowego, pasy napędowe. Obok sprawdzenia wszystkich wskazanych przez producenta elementów serwisanci przeprowadzają też wywiad z operatorem, dopytując o jego odczucia związane z użytkowaniem maszyny. 

Możliwość sprawnej reakcji

Ponadto podczas przeglądu mechanicy upewnią się, czy zainstalowane są wszystkie wymagane aktualizacje oprogramowania, aby zoptymalizować koszty eksploatacji, np. zużycie paliwa. Monitorowanie różnych parametrów pracy przez system JD Link pozwala zdiagnozować problemy techniczne na podstawie niepokojących przekroczeń.

– Po wykonaniu diagnostyki rolnik otrzymuje pełną wiedzę odnośnie stanu kombajnu i zespołu żniwnego. Po konsultacjach z mechanikami ustalamy, które elementy wymagają natychmiastowej wymiany, by maszyna nie zawiodła w żniwa. Do kolejnych napraw możemy konsekwentnie wracać, kiedy rolnik znajdzie na nie środki, dzięki czemu systematycznie krok po kroku polepsza się stan techniczny maszyny – dodaje ekspert John Deere.

Bardzo ważny jest też fakt, że wszystkie prace są wykonywane przy użyciu narzędzi John Deere oraz najnowszych instrukcji fabrycznych dotyczących montażu części, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko błędów. 

Liczy się każda godzina

Wytężona praca często prowadzona jest przez kilkanaście godzin dziennie, a okna pogodowe zbiorów stają się coraz krótsze. Przestój w pracy to kolejny stracony czas, niewykorzystany potencjał operatora i ryzyko utraty plonów. Dlatego też tak ważne jest fachowe wsparcie, bez względu na porę dnia i nocy.

– Zapewniamy obsługę podczas sezonu zbiorów, tak zwany dyżur żniwny siedem dni w tygodniu, w razie potrzeby wsparcie certyfikowanych mechaników maszyn żniwnych. Dzięki optymalnemu zarządzaniu zasobami magazynowymi jesteśmy w stanie dostarczyć części w ciągu 24 godzin. W razie niedostępności części we wskazanym terminie, jeżeli kombajn ma nie więcej niż siedem lat i jego konserwacja wykonywana była przez John Deere, nasz dealer dostarczy zapasową maszynę, dzięki czemu minimalizujemy przestoje, a tym samym straty – dodaje Bartosz Białas z John Deere Polska.

Fachowe przeprowadzenie napraw w oparciu o oryginalne części gwarantuje odpowiednią jakość i potrafi wydłużyć żywotność maszyny nawet o kilka lat. Co więcej, maszyna poddawana regularnym przeglądom, naprawiana z użyciem oryginalnych części będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem na rynku wtórnym, a dodatkowo jej wartość nie będzie spadać tak szybko, jak w przypadku maszyn bez historii w autoryzowanym serwisie.

 oprac. (Fem)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat