Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy targi rolne są potrzebne rolnikom?
 
Tak
Nie
Nie wiem


Wiadomości z branży
Wielkogabarytowy zbiór słomy

 W jaki sposób wykorzystać innowacyjne rozwiązania w prasach wielkogabarytowych, aby zbiór przebiegał bez zakłóceń? 

- Szeroki podbieracz krzywkowy (2,35 m) prasy Claas Quadrant zapewnia pobieranie materiału bez strat nawet w nierównych i nieregularnych pokosach – mówi Paweł Baurycza z Claas Polska. – Atut takiego rozwiązania to duży zakres regulacji wysokości pracy, przez co można dostosować maszynę do każdych warunków polowych. Skrętne koła podbieracza chronią go przed kontaktem z podłożem, zapewniając bezpieczeństwo pracy. Z kolei podwójny dociskacz rolkowy zwiększa wydajność podbieracza.

Rolnicy mają do wyboru kilka wersji rotorów. Pierwszy to rotor podający bez zespołu tnącego. Równy przepływ oraz aktywny transport słomy do komory wstępnej sprawia, że tworzą się równomiernie ukształtowane baloty o wysokim stopniu zgniotu i gładkich krawędziach. Wysoka masa własna rotora zapewnia dużą bezwładność, redukując skoki obciążenia na wale WOM ciągnika w trakcie zbioru dużych i nierównych pokosów.

Drugi wybór to rotor tnący z 25 nożami, z grupowym włączeniem ich oraz wysuwaną szufladą nożową. Rozwiązanie to pozwala na 18 tys. cięć na minutę i umożliwia cięcie słomy na fragmenty o długości 45 mm. Indywidualne zabezpieczenie noży chroni je przed uszkodzeniami w momencie uderzenia ciał obcych. Prasa jest wyposażona w opuszczaną podłogę i noże – rozwiązanie przydatne w przypadku zatoru. Gdy zator zostanie usunięty i ponownie zostanie włączony napęd WOM, noże i podłoga podniosą się do góry.

Trzecia opcja to rotor tnący z 51 nożami z grupowym włączaniem noży i wysuwaną szufladą nożową. – Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie idealnej jakościowo ściółki. Łatwe rozluźnianie, wyższa chłonność ściółki, lepsza zdrowotność zwierząt, to główne atuty tego rozwiązania – mówi przedstawiciel Claas.

Zgarniacz komory wstępnej gromadzi materiał i podaje pod tłok prasy. Dzięki temu zawsze można pracować maszyną z optymalną wydajnością. Nie ma znaczenia, jakie pokosy czy warunki zbioru spotka się na polu, gdyż ustawiana i załączana hydraulicznie komora wstępna wyreguluje wszystko, co w danej chwili jest potrzebne.

 - Przy okazji warto wspomnieć, że niemal już legendarny palec supłacza był w 1921 roku pierwszym patentem marki Claas. Od tego czasu wyprodukowano ich już milion, a rozwiązanie to było stale rozwijane. Finalny efekt odpowiada zapotrzebowaniu rolników na jeszcze większą pewność wiązania, również przy stale wzrastających wartościach ciśnienia prasowania. Gwarantuje to bezpieczeństwo działania w przypadku każdego sznurka i we wszystkich warunkach – dodaje Paweł Baurycza.

Dzięki zastosowaniu aparatów wiążących własnej konstrukcji, możliwe jest uzyskanie odpowiedniej szybkości, precyzji oraz niezawodności. Supłacze nie pozostawiają resztek sznurka, które są szkodliwe dla zwierząt i niepożądane w procesie produkcji energii. Napędzany hydraulicznie system z aktywnym stałym strumieniem powietrza o prędkości 140 km/h i rozdzielaczami skutecznie chroni je przed zanieczyszczeniem.

Oprócz czujników na supłaczach nadzorujących naprężenie sznurka, czujniki mierzą też siły ugięcia ramy maszyny w przedniej części. System automatycznie reguluje ciśnienie prasowania, dzięki czemu prasa może pracować aż do granic możliwości bez zrywania sznurka. Jeśli jednak do tego dojdzie, rolnik od razu otrzymuje komunikat na pulpicie obsługowym. W przypadku, gdy konieczne będzie założenie nowego sznurka, czujniki na supłaczach zarejestrują to i pokażą odpowiednią informację w terminalu.

W jaki sposób sprasować więcej masy? Odpowiedzią jest geometria kanału prasowania. Zmieniając jego kształt producent może uzyskać lepszy kształt balotów i ich większą gęstość. Maszyna może wówczas sprasować więcej kilogramów na m3 i uzyskać wyższe wydajności tonażowe na godzinę. Poszerzenie kanału prasowania na jego końcu zapewnia balotom przestrzeń do odprężenia na całej długości i powolnego rozłożenia naciągu na cały sznurek. Ryzyko zerwania sznurka zostaje zredukowane do minimum.

- Dealerzy Claas oferują wielkogabarytowe prasy zwijające od 10 lat, czyli od początku powstania sieci dealerskiej firmy. Dlatego ich dokładna znajomość ustawień i regulacji maszyn jest wyróżniająca w branży – dodaje Paweł Baurycza. 

oprac. (Fem)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat