Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Akapit 125 EC – nowy herbicyd Ciech Sarzyna

Ciech Sarzyna rozszerzył swoją ofertę o herbicyd Akapit 125 EC (zawierający substancję aktywną fluazifop-p–butyl) do zwalczania chwastów jednoliściennych w wielu uprawach dwuliściennych, takich jak rzepak, ziemniaki czy warzywa. Jest to środek uniwersalny i ekonomiczny – możliwe jest jego zastosowanie w wielu rodzajach upraw w różnych dawkach.

- W ostatnich latach występuje coraz większy problem występowania chwastów jednoliściennych w wielu ważnych uprawach. Spowodowane jest to kompensacją chwastów, czyli zastępowaniem jednej grupy chwastów przez inne. Już kilka roślin miotły zbożowej czy chwastnicy jednostronnej na metr kwadratowy może mieć znaczący wpływ na spadek plonu. Jednocześnie rośliny te mają bardzo dużą zdolność namnażania się, a ich nasiona mogą przetrwać w ziemi nawet do 20 lat. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferujemy sprawdzony środek o szerokim spektrum działania – mówi Jacek Skwira z grupy Ciech.

Optymalny dobór koformulantów do formy użytkowej herbicydu Akapit 125 EC umożliwia zastosowanie o ponad 16 proc. niższej dawki substancji aktywnej w celu osiągnięcia porównywalnej skuteczności chwastobójczej przy stosowaniu innych produktów zawierających tę substancję. Dodatkowo, przejrzysty sposób dawkowania daje możliwość doboru dawki w szerokim zakresie dla większości gatunków chwastów. To wszystko, w połączeniu z podstawowymi cechami substancji czynnej sprawia, że nowy herbicyd wykazuje większe bezpieczeństwo dla roślin uprawnych niż inne graminicydy.

Fluazifop-p-butylowy (kwasy arylofenoksypropionowe) to substancja czynna zalecana do zwalczania chwastów trawiastych (w tym samosiewów zbóż) w wielu uprawach roślin dwuliściennych. Pobierany jest przez liście traw, przemieszcza się we fleomie i ksylemie. W trawach jednorocznych kumuluje się w merystemach, a w wieloletnich w korzeniach i rozłogach. Jest inhibitorem karboksylazy acetylokoenzymu A (CoA). Minimum temperaturowe potrzebne do działania to 5-8 st. C, a optymalna temperatura dla jego stosowania to 15-25 st. C. Nie należy wykonywać zabiegu w temperaturze powyżej 27 st. C. Substancja rozkłada się w ciągu okresu wegetacji, nie stwarzając zagrożenia dla roślin następczych. W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji można uprawiać rośliny dwuliścienne.

oprac. (Fem)

 

 

 

 

 

 


przeglądaj wszystkie