Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Concordia Ubezpieczenia rozpoczęła jesienny sezon  

1 października w Concordii Ubezpieczenia – Grupa Generali rozpoczął się jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw, który potrwa do końca listopada.

W Concordii, w jesiennym sezonie zawierania umów ubezpieczenia, ochroną mogą być objęte uprawy zbóż ozimych (pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto) oraz uprawy rzepaku ozimego.

- Ubezpieczenia będą zawierane od ryzyka gradu lub w specjalnie przygotowanych pakietach uwzględniających grad i ujemne skutki przezimowania (Bonus Z); przymrozki wiosenne (Baza Z) oraz najszerszy pakiet zawierający dodatkowo: deszcz nawalny i huragan (Plus Z). Możliwe będzie również ubezpieczenie tylko od ryzyka gradu. Już w momencie podpisywania umowy, zostanie wybrany ryczałtowy wariant wypłaty odszkodowania za szkody powstałe w wyniku ujemnych skutków przezimowania – 15 lub 25 procent sumy ubezpieczenia. Dodatkowo, ubezpieczenie będzie można rozszerzyć o ochronę od ognia, a dla tych, którzy ubezpieczyli swoje zboża ozime w Concordii – Grupa Generali, również od ryzyka suszy – wyjaśnia Krzysztof Mrówka, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordii Ubezpieczenia.

Warto też pamiętać o ofercie Concordii pakietu ryzyk dodatkowych, obejmującym ubezpieczenie ochrony prawnej rolnika i NNW rolnika, a także o dodatkowych zniżkach na ubezpieczenie w ramach Concordia Agro.

Ustawa o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich gwarantuje nawet 65 proc. dopłaty z budżetu państwa do składki.

Zawierając umowę ubezpieczenia w sposób szczególny trzeba zwrócić uwagę na jej: zakres, definicje oraz wyłączenia odpowiedzialności. Wybierając ofertę warto też przeanalizować takie szczegóły jak: procent ubytku w plonie od jakiego przejmowana jest odpowiedzialność za szkody, brak stosowania udziałów własnych, stałą sumę ubezpieczenia czy odpowiedzialność za szkody na polu, ale też jego części. Ważne jest także, aby towarzystwo, z którym zawiera się umowę, nie stosowało mechanizmów obniżających odszkodowanie, jeżeli ceny płodów rolnych spadną w trakcie żniw.

– Odpowiedzialność Concordii za szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi lub gradem rozpoczyna się od ośmiu procent ubytku w plonie, w przypadku wykupienia specjalnej klauzuli szczególnej. Wyliczając szkodę pod uwagę bierzemy nie tylko całą powierzchnię pola, lecz także jego części, ponieważ wiemy, że szkoda może być rozłożona nierównomiernie – wyjaśnia Krzysztof Mrówka. 

oprac. (Fem)

przeglądaj wszystkie