Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy odczułeś/odczułaś już wpływ epidemii na działanie Twojego gospodarstwa?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Wiadomości z branży
Nowe kombajny Lexion

Nowe kombajny zbożowe marki Claas – Lexion drugiej generacji wyznaczają nowe standardy w zakresie wydajności omłotu oraz separacji. Potwierdzają to niezależne instytucje oraz rolnicy, którzy wskazują na wysoką wydajność, jakość ziarna oraz bardzo niskie zużycie paliwa.

Kombajny serii 6000 i 5000 zostały nagrodzone w trzech niezależnych plebiscytach. Pierwsza nagroda został przyznana podczas targów Agritechnica w Niemczech. Srebrny medal otrzymał najnowszy system młócący APS Synflow Walker. Drugie wyróżnienie to tytuł „Innowacyjny Produkt Rolniczy” przyznany przez jedną z redakcji branżowych w Polsce. Trzecie wyróżnienie to Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, który zostanie wręczony podczas targów Polagra – Premiery 2020 w drugiej połowie stycznia.

W drugiej połowie 2019 r. w ponad 100 miejscowościach w Polsce odbyły się pokazy nowych kombajnów, podczas których każdy zainteresowany miał możliwość poznać z bliska nową technologię omłotu. 78 pokazów odbyło się w uprawach zbóż, a 33 w uprawach kukurydzy. Lexion był testowany w różnych regionach Polski i warunkach polowych, kosząc łącznie ponad 2500 ha.

Szczególną uwagę rolników testujących kombajny zyskał nowy system wspomagania operatora Cemos Automatic z Grain Quality Cammera. – Gwarantuje on czystość ziarna, łatwość ustawienia kombajnu oraz optymalną prędkość jezdną. Powoduje to, że maszyna ma wyższą wydajność i w znacznym stopniu odciąża operatora. Kamera zamontowana na głowicy przenośnika ziarnowego analizuje jakość ziarna. System automatycznie optymalizują pracę kombajnu według strategii wybranej przez operatora – wyjaśnia Andrzej Kulczyński z Claas Polska. Inna zaleta kombajnu to bardzo szybki wyładunek ziarna (180 l/s) za pomocą rury wyładowczej, która wychyla się o 105 st. Gwarantuje to bardzo dobry widok na wysypywane ziarno. Także obsługa kombajnu jest teraz łatwa dzięki m.in. 12-calowemu dotykowemu wyświetlaczowi, na którym precyzyjnie można zmieniać ustawienia maszyny (dla tradycjonalistów pozostały przyciski zapewniające szybki dostęp do podstawowych funkcji na podłokietniku).

Kombajny z serii 6000 charakteryzują się rekordowo wysoką przepustowością, potwierdzoną przez testy niezależnych instytucji, podczas których model 6900 osiągnął średnią wydajność 44 t/godz. podczas 8-godzinnego omłotu pszenicy. Doceniony został również system Auto Slope, który na nierównym terenie gwarantuje optymalną czystość ziarna i minimalne straty.

– Wysoka wydajność jest również efektem pracy systemu Cruise Pilot, który zapewnia pełne wykorzystanie maszyny w zależności od zmieniających się warunków na polu, dzięki stałemu równemu wypełnieniu maszyny masą – dodaje Andrzej Kulczyński z Claas Polska. Warto wspomnieć również o niskim zużyciu paliwa, które wynika m.in. z małego obciążenia silnika. Podczas pokazów w Polsce odnotowany został wynik 1,16 l/t pszenicy o plonie ponad 10 t/ha i wilgotności 15 proc. W kukurydzy ten sam kombajn uzyskał wynik 0,71 l/t w plonie ponad 16 t/ha i wilgotności 26,9 proc.

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat