Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy odczułeś/odczułaś już wpływ epidemii na działanie Twojego gospodarstwa?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Wiadomości z branży
Sztuczna inteligencja pomoże rolnikom
 
AIA czyli inteligentne doradztwo w zakresie agrobiznesu (ang. Agribusiness Intelligence Advisory) to usługa oparta o mechanizmy sztucznej inteligencji, która łączy technologię z wieloletnim doświadczeniem wybitnych agronomów. AIA daje rolnikom możliwość konsultacji z agronomicznymi doradcami przed podjęciem decyzji wpływających na kondycję gospodarstwa tj. ustaleniem płodozmianu, planu nawożenia, budżetu itp.

Doradcy korzystają z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, aby pomóc rolnikom podejmować lepsze decyzje. Zdaniem prezesa eAgronom Robina Saluoksa, konsultanci są w pełni niezależni. – AIA nie ma konfliktu interesów podczas udzielania porad – nie zarabiamy na zamawianych przez rolników produktach. AIA patrzy na gospodarstwo jako całość i koncentruje się na zysku firmy, a nie tylko na plonie. Pomaga rolnikowi osiągnąć więcej dzięki temu, co już posiada – mówi prezes Saluoks.

AIA zapewnia doradztwo zarówno online, jak również podczas spotkań z indywidualnymi opiekunami klientów. – AIA jest powiązane z naszym głównym oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem o nazwie eAgronom. AIA analizuje dane o gospodarstwie wprowadzane do eAgronom, co daje konsultantowi rzetelne informacje o warunkach na polu i pozwala na udzielenie najkorzystniejszych dla rolnika porad. Tylko w 2019 roku eAgronom w Polsce zyskał prawie 300 nowych klientów, którzy stosują nasz program na ponad 150 tysiącach hektarów. Warto wykorzystać te dane – uważa prezes Saluoks.

- Ponieważ projekt AIA zakończył się sukcesem w Estonii, postanowiliśmy wprowadzić tę usługę również w Polsce, aby poszerzyć nasz zasięg i wykorzystać dane z innych krajów w celu dalszego rozwoju oferty i mechanizmów sztucznej inteligencji – wyjaśnia dyrektor operacyjny eAgronom Stenver Jerkku.

***

eAgronom to estoński startup założony w 2016 r. Zapewnia oprogramowanie do prowadzenia gospodarstwa rolnikom, którzy specjalizują się w produkcji zbóż. Program ułatwia prowadzenie dokumentacji, zarządzanie gospodarstwem, pracownikami oraz polami. Podejście do planowania upraw promowane przez eAgronom pozwala rolnikom zmniejszać koszty, jest przyjazne dla środowiska i wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Obecnie eAgronom działa w Polsce, Estonii, na Łotwie, Litwie, w Rumunii, Czechach i Kanadzie.

oprac. (Fem)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat