Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy odczułeś/odczułaś już wpływ epidemii na działanie Twojego gospodarstwa?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Wiadomości z branży
Innowacyjność i precyzja

Climate FieldView, Data Connect, Cemos, Strip-Till, Crop View czy pożyteczne organizmy to tylko część zagadnień, o których można było usłyszeć podczas konferencji odbywającej się w dniach 27-29 lutego w Kamieniu Śląskim.

Konferencja pod hasłem „Rolnictwo 4.0. Start nowej ery” została zorganizowana przez firmę Agrocom Polska przy współpracy Claas Polska i 365FarmNet. Uczestniczyło w niej ponad 140 osób, w tym rolnicy z całego kraju oraz eksperci z Polski, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Już po raz 17. z inicjatywy Jerzego Koronczoka z firmy Agrocom Polska swoje innowacyjne osiągnięcia mogły zaprezentować firmy produkujące sprzęt dla rolnictwa precyzyjnego.

– Prace związane z Green Deal (Zielonym Ładem) oraz cyfrowy świat są łącznikiem pomiędzy ekologią i ekonomią. To słuszny kierunek w rolnictwie – stwierdził Klaus-Herbert Rolf z Claas CVG, Harsewinkel. Ten i następne wykłady dotyczyły nowoczesnych rozwiązań, zbierania danych oraz możliwości ich wykorzystywania w rolnictwie w celu ułatwienia pracy rolnikom, optymalizacji, lepszej wydajności i oszczędności.

Dr Barbara Raba-Przybylak z Claas Polska przedstawiła system Cemos, który można stosować w ciągnikach i kombajnach, umożliwiający automatyczne dostosowanie parametrów konkretnej maszyny do warunków, np. kombajnu do masy zboża na polu czy ciśnienia w oponach ciągnika tak, żeby zmniejszyć ugniatanie gleby. – Dotychczasowe prace prowadzone przez firmę potwierdziły, że system Cemos pozwala zwiększyć wydajność maszyny o 15 procent i o taką samą wartość zaoszczędzić paliwo – stwierdziła przedstawicielka Claas.

Zaprezentowano również aplikację firmy Claas – Crop View. Moduł ten udostępnia dane dotyczące pól i różnic w stanie wegetacji roślin oraz pozwala na sprawne tworzenie map aplikacyjnych. Może być ważnym wsparciem dla rolników przy podejmowaniu decyzji, dzięki regularnie aktualizowanym oraz historycznym zdjęciom satelitarnym. Przedstawiciel firmy podkreślił, że rozwiązanie to pozwala obniżyć koszty o 2-4 euro/ha, ponadto zaznaczył, że aplikację można testować 12 miesięcy, a w razie niezadowolenia firma Claas zobowiązuje się zwrócić koszty zakupu.

Kolejną zaprezentowaną aplikacją była Climate Field View firmy Bayer. Podobnie jak Crop View bazuje ona na danych satelitarnych, a dokładnie obrazach pól. Dostępna jest w dwóch wersjach: Prime i Plus. Obie przeznaczone są do monitorowania upraw. Podstawowa wersja Prime pozwala na planowanie zabiegów ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami, natomiast wersja Plus skierowana jest do posiadaczy dużych gospodarstw i pozwala na stosowanie optymalnej strategii ochrony roślin w oparciu o dane wieloletnie.

365 FarmNet – nowe moduły

Oprogramowanie 365FarmNet to narzędzie do zarządzania gospodarstwem, ułatwiające m.in. prowadzenie pełnej dokumentacji oraz monitorowanie rynku w poszukiwaniu najkorzystniejszych możliwości zbytu dla produktów rolnych. Oprogramowanie jest cały czas rozszerzane, dlatego przedstawiciele 365FarmNet zaprezentowali funkcjonujące już 365Pocket, 365Start i 365Plus oraz nowe moduły.

Z kolei nowy interfejs Data Connect umożliwia wymianę danych o położeniu, statusie, prędkości jazdy i poziomie paliwa wielu marek ciągników oraz maszyn rolniczych, poprzez połączenie chmura-chmura między platformami danych zaangażowanych w projekt producentów. Oznacza to, że rolnik na jednym monitorze będzie mógł zobaczyć wszystkie pracujące w polu maszyny. Platforma Data Connect jest efektem współpracy firm Claas, John Deere oraz 365FarmNet, do której dołączyły marki Case IH, New Holland, Steyr. Referujący podkreślali fakt, że moduł jest nadal otwarty na innych producentów. Wymiana informacji o maszynach będzie obejmować ich historyczną oraz obecną lokalizację, pokazując m.in. prędkość, status maszyny i jej pracy czy poziom paliwa. Moduł Data Connect zostanie wprowadzony latem br., podobnie jak moduł stworzony przy współpracy z firmą BASF dotyczący planowania zabiegów ochrony roślin w uprawach.

O zmianach i innowacjach jakie wprowadza w swoim gospodarstwie od 2013 r. i praktycznym ich wykorzystaniu opowiedział doskonale znany w branży rolnik Grzegorz Bardowski. – Rolnictwo precyzyjne to nie tylko nowe maszyny w gospodarstwie, ale również oszczędność czasu, wygoda i ułatwienia w pracy oraz dobra kalkulacja. W uprawie pszenicy przy zastosowaniu trzech precyzyjnie wyznaczonych dawek nawożenia uzyskałem na 20 hektarach około 600 złotych oszczędności, co przy 200 hektarach daje 6 tysięcy złotych. Jest więc o co walczyć – podsumował.

O zróżnicowanym wiosennym nawożeniu azotem na podstawie danych satelitarnych i wykorzystaniu dronów mówił Andreas Schmidt z EXAgT Zschochau. Dzięki danym satelitarnym uzyskanym jesienią poprzez skanowanie indeksów roślinnych pól i uzupełnieniu ich wczesną wiosną można zoptymalizować nawożenie. – Zmniejszenie kosztów może wynieść około 8 euro na hektar, co daje 25,3 kilograma azotu na hektar mniej. To wszystko w imię pragmatyzmu, z uwzględnieniem kwestii ekonomicznych, ale też ekologicznych – stwierdził.

Cały tekst można przeczytać w marcowym numerze miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny"

Żaneta Fiedler


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat