Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Twoje gospodarstwo w tym roku odczuje skutki suszy rolniczej?
 
Zdecydowanie tak
Zdecydowanie nie
Trudno powiedzieć
Poczekamy, zobaczymy


Wiadomości z branży
Lecitec chroni maliny

Program ochrony malin przeciwko chorobom grzybowym od lat opierał się na tych samych substancjach czynnych. W ostatnich 2-3 sezonach sytuacja zaczęła się zmieniać – na rynku pojawiło się kilka nowych preparatów.

Jednak wciąż realnym zagrożeniem dla plantacji jest wystąpienie odporności na substancje, które przez wiele lat wykorzystywane były w ochronie. Aby poradzić sobie z tym problemem, producenci malin muszą szukać innych rozwiązań – takich, w których do zapobiegania chorobom grzybowym wykorzystywane są inne mechanizmy działania niż w przypadku konwencjonalnych fungicydów.

Alternatywą dla standardowych zabiegów stają się środki biologiczne, takie jak Lecitec. – Jest on preparatem pochodzenia roślinnego. Do opracowania jego formuły wykorzystane zostały substancje organiczne, po których nie ma jakichkolwiek pozostałości – podkreśla Krzysztof Komisarczuk z Amagro. – Lecitec zawiera lecytynę, która tworzy warstewkę na powierzchni owocu czy liścia, zalewając też mikropęknięcia, co zapobiega infekcjom grzybowym. Dostanie się patogenu do środka owocu jest bardzo utrudnione. Produkt ma szerokie zastosowanie w sadownictwie jagodowym i może być aplikowany tuż po zawiązaniu się pierwszych owoców.

Amagro proponuje: redukcję liczby zabiegów standardowych o 25 proc., czyli jednokrotne zastąpienie fungicydu preparatem Lecitec w dawce 2,5 l/ha lub zmniejszenie liczby zabiegów fungicydowych o 50 proc. i zastąpienie ich dwukrotną aplikacją preparatu z lecytyną.

(Fem)


przeglądaj wszystkie