Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty organizowane przez AGROUnię?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Dovvo od Ciech Sarzyna

Wczesna wiosna to najlepszy moment na wykonanie zabiegu regulującego pokrój roślin oleistych, m.in. rzepaku. Do tego przyda się nowy produkt Ciech Sarzyna – Dovvo 375 SC, będący połączeniem fungicydu i regulatora wzrostu do stosowania w uprawach rzepaku ozimego, rzepiku, lnu czy gorczycy. Stosuje się go w dawce 0,35 l/ha.

Dzięki połączeniu dwóch substancji czynnych (difenokonazolu i paklobutrazolu), Dovvo 375 SC reguluje pokrój roślin, znacząco wpływając na jakość plonu oraz ogranicza straty związane z wyleganiem, a także chroni uprawy m.in. przed suchą zgnilizną kapustnych czy białą plamistością liści. Środek działa systemicznie i pobierany jest przez liście.

Odpowiedni moment na zabieg regulujący pokrój roślin to przełom marca i kwietnia, gdy rzepak ozimy jest w fazie BBCH 33, czyli ma trzy międzywęźla. W efekcie środek może spowodować skrócenie łodyg głównych nawet o 10 proc. Jak zapewnia producent, dzięki regulacji roślina wykorzysta energię na wytworzenie większej ilości pędów bocznych (aż do 40 proc.). Wyhamowanie wzrostu pędu głównego przełoży się na utrzymanie łanu na odpowiedniej wysokości, a w rezultacie jego wyrównanie. Obniżenie dolnych partii roślin (stożek wzrostu oraz punkt pierwszego dolnego rozgałęzienia) poprawi zwartość łanu, który będzie bardziej odporny na wyleganie. Równomiernie kwitnący łan oraz dojrzewanie łuszczyn pozwoli ograniczyć straty w plonie z powodu uszkodzeń mechanicznych podczas zabiegów oraz osypywania się nasion w trakcie zbioru. Dovvo 375 SC zapewnia również rozwój systemu korzeniowego, umożliwia roślinie lepszy dostęp do wody w okresie suszy oraz usprawnia pobór składników pokarmowych.

(Fem)


przeglądaj wszystkie