Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty organizowane przez AGROUnię?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Input Triple i D-ACT firmy Bayer

„Grunt to zrównoważenie” – pod takim hasłem przedstawiciele firmy Bayer zaprezentowali 21 stycznia, podczas konferencji prasowej on-line nowości na 2021 r. Oferta Bayera powiększyła się o Input Triple – fungicyd zbożowy i D-ACT – nową technologię ochrony rzepaku. Poza tym niektóre znane środki ochrony roślin będzie można od tego roku stosować do ochrony większej liczby gatunków ogrodniczych. 

- Centralnym elementem strategii biznesowej firmy Bayer jest zrównoważony rozwój. W Crop Science nasze działania koncentrujemy wokół wsparcia rolnictwa zrównoważonego. Wynika to z wieloletniej obserwacji wyzwań, przed jakimi stają dziś rolnicy na całym świecie – mówił Antoine Bernet, szef działu Crop Science Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji. – Z jednej strony rolnictwo mierzy się z koniecznością ochrony klimatu i środowiska oraz coraz bardziej wymagającymi normami w tym zakresie, z drugiej – z potrzebą zwiększenia produktywności i zapewnienia coraz większej ilości doskonałej jakościowo żywności, produkowanej z wykorzystaniem mniejszej ilości zasobów naturalnych. Aby można było mówić o skuteczności rolnictwa zrównoważonego, nie należy postrzegać go tylko jako hasła na przyszłość. Rolnicy potrzebują innowacji już dzisiaj. To realne narzędzia, które pomimo kurczących się zasobów naturalnych mogą zapewniać wydajną produkcję żywności i wspierać opłacalność pracy rolnika.

Dział Crop Science firmy Bayer rozwija gamę innowacyjnych rozwiązań w zakresie chemicznej i biologicznej ochrony roślin, dostarcza nasiona wysokiej jakości oraz upowszechnia rozwiązania cyfrowe, takie jak Climate FieldView, które pomagają rolnikom w zintegrowanym zarządzaniu uprawami oraz ich precyzyjnej i odpowiedzialnej ochronie. W ciągu roku ponad 7800 naukowców w przeszło 50 krajach opracowuje produkty wspierające współczesne rolnictwo. Bayer inwestuje w rozwój rozwiązań dostosowanych do kluczowych dla polskiego rynku grup upraw, dostarczając innowacyjne produkty do ochrony zbóż, kukurydzy, upraw przemysłowych czy ogrodnictwa. 

Nowa technologia ochrony rzepaku

Uprawa rzepaku jest niemożliwa bez stosowania insektycydów. Szkodniki zajmują istotne miejsce wśród czynników wpływających na poziom plonowania. Z tego powodu pola rzepaku wymagają ciągłej lustracji i – po stwierdzeniu wystąpienia zagrożenia – precyzji w doborze odpowiednich pestycydów. Chociaż liczba dostępnych substancji aktywnych została znacznie ograniczona, nadal dysponujemy środkami z różnych grup chemicznych i o różnym mechanizmie działania.

Podczas konferencji prasowej Dorota Muszyńska z firmy Bayer przedstawiła nową technologię insektycydową do ochrony upraw rzepaku – D-ACT, która zawiera insektycydy Decis Mega i Kestrel. Decis Mega to znany środek owadobójczy z grupy pyretroidów. Preparat działa szybko, skutecznie redukuje populacje szkodników gryzących i kłująco-ssących, oddziałując na układ nerwowy insektów. Skutkiem jest natychmiastowe zaniechanie żerowania. Na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo, z kolei na roślinie wykazuje działanie powierzchniowe. Z tego względu bardzo ważna jest dokładność zabiegu i pełne pokrycie roślin w czasie oprysku. Preparat najlepiej działa w niższych temperaturach, poniżej 20 st. C, gdy jeszcze jest zbyt zimno na pełne działanie substancji systemicznych. Po Decis Mega warto więc sięgnąć jesienią lub wczesną wiosną, a w cieplejszym okresie zabiegi należy wykonywać późnym wieczorem.

Z kolei Kestrel to systemiczny środek owadobójczy zawierający acetamipryd. Działa powierzchniowo, wgłębnie i układowo, co umożliwia stosowanie go przeciwko stadiom szkodników żerujących wewnątrz i na zewnątrz łodyg, pędów oraz liści. Wewnątrz rośliny preparat utrzymuje aktywność dłużej niż na powierzchni. Z kolei kontaktowe i żołądkowe działanie na owady trwa ok. 10 dni, w zależności od gatunku i fazy rozwojowej szkodnika. Kestrel jest odporny na parowanie i zmywanie przez deszcz, charakteryzuje się bardzo niską toksycznością dla pszczół, co pozwala na przeprowadzanie zabiegów chemicznych nawet podczas kwitnienia rzepaku, po oblocie, w godzinach wieczornych.

D-ACT wyróżnia więc szybkie kontaktowe działanie na szkodniki, efektywna ochrona rzepaku, elastyczność w łączeniu komponentów w zależności od szkodników i warunków pogodowych. Opakowania D-ACT z oboma insektycydami są dostępne w opakowaniach dla większych (6-10 ha) i mniejszych powierzchni upraw. Oprócz rzepaku można je stosować również w ochronie jabłoni oraz ziemniaków (przed stonką ziemniaczaną).

- W centrach doświadczalnych firmy Bayer testowane są zabiegi insektycydowe przeprowadzane w różnych warunkach pogodowych i przy zmiennej presji szkodników – mówiła Dorota Muszyńska. – W oparciu o wyniki doświadczeń rekomendujemy do wiosennej ochrony rzepaku właśnie technologię D-ACT. Wczesną wiosną, tuż po pojawieniu się chowacza brukwiaczka można wykonać zabieg Decisem Mega. Później, kiedy występują chowacze łodygowe i słodyszek rzepakowy polecamy mieszaninę Decis Mega z Kestrelem. Kestrel można zastosować również w okresie późniejszym, w celu zwalczenia szkodników łuszczynowych. Jego dłuższe i systemiczna działanie pozwoli na zwalczenie chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. Terminy, mieszanki i dawki preparatów należy zawsze dostosować do czasu i natężenia występowania szkodników oraz aktualnych warunków pogodowych. 

Nowy fungicyd do ochrony zbóż

Input Triple jest innowacyjnym fungicydem do stosowania w uprawach zbóż przeciwko patogenom chorobotwórczym w zabiegu T1. Zawiera 160 g/l protiokonazolu, 200 g/l spiroksaminy oraz 40 g/l proquinazidu. Chroni zboża przed łamliwością podstawy źdźbła i innymi chorobami oraz skutecznie działa na mączniaka prawdziwego – interwencyjnie oraz zapobiegawczo.

Unikalne połączenie trzech substancji czynnych zapewnia silny efekt działania przeciwko chorobom roślin na wczesnym etapie rozwoju. Poprzez wprowadzenie do produktu specjalistycznego składnika przeciwko mączniakowi prawdziwemu – proquinazidu – uzyskano, jak zapewniają przedstawiciele firmy Bayer, doskonałe działanie zapobiegawcze i interwencyjne. Środek stosowany na początku strzelania w źdźbło w dawce 1 l/ha szybko eliminuje infekcje i zabezpiecza zboża na długi czas. Siła fungicydu jest szczególnie widoczna w zwalczaniu łamliwości podstawy źdźbła oraz w długotrwałym działaniu ochronnym przeciwko mączniakowi prawdziwemu, ale bogata etykieta środka daje możliwości zwalczania szerokiego spektrum chorób w różnych terminach.

- Fungicyd spełnia wymogi rolnictwa zrównoważonego i strategii antyodpornościowej. Istotnym atutem Input Triple jest formulacja Leafshield, która dodatkowo zwiększa moc działania środka i zapewnia możliwość zastosowania w mniej korzystnych warunkach atmosferycznych – wyjaśniał Dariusz Szymański z firmy Bayer. – Input Triple rekomendowany jest w programie ochrony razem z Ascra Xpro (wprowadzonym na polski rynek w roku 2020) w drugim zabiegu T2, co zabezpiecza plantację praktycznie na cały sezon i skutkuje wysokimi przyrostami plonów. 

Rozszerzenia rejestracji w uprawach ogrodniczych

- W 2020 roku nastąpiły zmiany w rejestracjach niektórych środków ochrony roślin, które teraz można stosować do ochrony większej liczby gatunków roślin ogrodniczych – poinformował Radosław Suchorzewski z firmy Bayer.

I tak insektycyd Movento 100 SC (spirotetramat), dotychczas używany do ochrony sadów i warzyw można już stosować do ochrony roślin jagodowych: malin, truskawek, porzeczki czarnej, borówki wysokiej, agrestu, aronii i jagody kamczackiej przed szkodnikami, m.in. mszycami, czerwcami, pryszczarkami i przędziorkami. Ma długi okres działania, działa systemicznie i nie szkodzi owadom pożytecznym.

Preparat biologiczny (bakteryjny) Serenade ASO jest środkiem grzybobójczym oraz bakteriobójczym/statycznym o działaniu kontaktowym, zawierającym szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis, przeznaczonym do stosowania w uprawie grusz, moreli, brzoskwini, wiśni, czereśni, śliw, winorośli oraz uprawianych w gruncie i pod osłonami agrestu, aronii, borówki wysokiej, jeżyny, maliny, porzeczki czarnej, czerwonej, białej, truskawki, żurawiny, sałaty, pomidora, oberżyny, papryki i ogórka oraz uprawianych w gruncie marchwi, pietruszki korzeniowej, pasternaku, selera korzeniowego, kapusty głowiastej, czerwonej, kalafiora, jarmużu, brokułów, kapusty pekińskiej i brukselskiej. Od tego sezonu ochroni też jabłonie przed zarazą ogniową, ziemniaki przed rizoktoniozą, a rzepak ozimy przed zgnilizną twardzikową.

Natomiast Fitter – insektycyd i akarycyd biologiczny, wcześniej stosowany w uprawach pod osłonami, od listopada ub.r. ma rejestrację do ochrony upraw jagodowych (malina, borówka, truskawka) oraz wiśni, czereśni, śliw i gruszy, a także warzyw kapustnych, marchwi, pietruszki i dyniowatych przeciwko mączlikom, mszycom i przędziorkom.  

- Cieszymy się, że w każdym kolejnym roku jako Crop Science Bayer możemy zaoferować innowacje wspierające potencjał rolników w kluczowych dla polskiego rolnictwa segmentach produkcji rolniczej – podsumowała prowadząca konferencję Iwona Krych-Stec z działu marketingu Bayer Polska.

(Fem)


przeglądaj wszystkie