Mlekpol ma 40 lat

2021-03-12

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w lutym podsumowała miniony rok i przedstawiła plany na kolejne miesiące. A wśród nich zwiększenie przychodów do 5 mld zł pod koniec 2021 r., wejście na nowe zagraniczne rynki zbytu oraz szeroki rozwój oferty produktowej, dostosowany do obecnej sytuacji pandemicznej i wymogów konsumentów.

SM Mlekpol właśnie obchodzi 40-lecie istnienia. Zdobycie mocnej pozycji na rynku było możliwe dzięki zbudowaniu i rozwojowi własnej bazy surowcowej, modernizacji przejmowanych zakładów oraz zaangażowaniu pracowników. W momencie powstania Mlekpolu, spółdzielnia skupowała 35 mln l mleka rocznie. 40 lat później skup zwiększył się do 2 mld l rocznie. – Mlekpol rozpoczął działalność w trudnym okresie poprzedzającym transformację ustrojową. Wówczas nastąpił gwałtowny kryzys gospodarczy, który dotknął również branżę mleczarską. Musieliśmy dołożyć wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom rynku, uzyskać jak najwyższą jakość surowca i zintensyfikować produkcję mleka i innych przetworów nabiałowych – wspominał Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol. Dzisiaj spółdzielnię tworzy 2800 pracowników zatrudnionych w 13 zakładach produkcyjnych, w których przetwarzają ok. 5,5 mln l mleka dziennie od 9 tys. dostawców oraz 4 mln l płynnej serwatki. – Poprzedni rok zamknęliśmy przychodem 4,5 miliarda złotych. Skupiliśmy od rolników blisko 2 miliardy litrów mleka, a w roku 2021 przewidujemy dalszy wzrost o 3-5 procent – dodaje prezes Borawski.

Polska jest znaczącym graczem na rynku europejskiego mleczarstwa. Udział eksportu w sprzedaży SM Mlekpol wyniósł ponad 25 proc. – Zagraniczni konsumenci doceniają jakość i walory smakowe naszych produktów. W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy o 50 procent więcej produktów mleczarskich do Chin niż w 2019 roku – informuje Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlowy SM Mlekpol. – Aktualnie, oprócz krajów UE, współpracujemy ściśle z większością krajów Azji Południowo-Wschodniej, krajami Afryki i Bliskiego Wschodu, a nawet Dominikaną.

Na świecie zapotrzebowanie na produkty mleczarskie z Polski jest duże. W rozwoju eksportu pomaga nowo wybudowany Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich. To największa inwestycja w historii SM Mlekpol i jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Umożliwia wyprodukowanie blisko 220 t mleka w proszku i serwatki na dobę. – Automatyzacja procesów produkcyjnych ma za zadanie ograniczenie uciążliwości pracy oraz zwiększenie wydajności i efektywności realizowanych procesów. Jedną z proekologicznych metod optymalizacji funkcjonowania spółdzielni jest system kogeneracji – mówi Zbigniew Groszyk, wiceprezes SM Mlekpol ds. produkcji – Oznacza ona możliwość wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z niskoemisyjnych źródeł. Metoda ta z powodzeniem została wdrożona w Zakładzie Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie. Planujemy w najbliższym czasie wdrożyć to rozwiązanie w zakładach w Zambrowie i Radomiu.

(Fem)

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy