Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Pod naszym patronatem

V Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

2018-11-15

- W Brukseli trwa właśnie gorący okres. Jesteśmy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, toczy się dyskusja na temat budżetu Unii, także budżetu na rolnictwo. Już wiadomo, że pieniędzy będzie o 12 procent mniej niż w poprzednich latach, z powodu brexitu – mówi Emmanuelle Mikosz z European Landowners’ Organization (ELO).

15 listopada zakończył się dwudniowy V Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu, zorganizowany w Łysomicach koło Torunia przez Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych z siedzibą w Bydgoszczy, Federację Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz European Landowners’ Organization. Na kongres przyjechali przedstawiciele przedsiębiorstw prowadzących zróżnicowaną produkcję roślinną i zwierzęcą, rolnicy indywidualni, przedstawiciele sektora przetwórstwa rolno-spożywczego, naukowcy i urzędnicy z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- W Brukseli trwa właśnie gorący okres. Jesteśmy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, toczy się dyskusja na temat budżetu Unii, także budżetu na rolnictwo. Już wiadomo, że pieniędzy będzie o 12 procent mniej niż w poprzednich latach z powodu brexitu – mówiła Emmanuelle Mikosz z European Landowners’ Organization (ELO). – Nie wszystkie rządy państw członkowskich chcą uzupełnić tę lukę.

Przedstawicielka ELO wyjaśniała właścicielom wielkotowarowych gospodarstw rolnych, jakie mogą być skutki nowych założeń Wspólnej Polityki Rolnej. Mówiła, że co prawda Unia rezygnuje z zazieleniania, ale wielki nacisk kładzie na przestrzeganie wymogów klimatyczno-środowiskowych. Dlatego, że obywatele UE, których 80 proc. mieszka w miastach, zgadzają się na dopłaty bezpośrednie pod warunkiem, że rolnictwo nie będzie zanieczyszczać środowiska, będzie natomiast produkować zdrową żywność. I taki nacisk wywierają na Parlament Europejski i Komisję Europejską.

- W ostatnich konsultacjach społecznych dotyczących WPR po 2020 roku wzięło udział 320 tysięcy osób, podczas gdy w 2011 roku było to tylko 10 tysięcy respondentów – poinformował Mariusz Lęgowski, ekspert KE. – Ponad połowa z tych 320 tysięcy to osoby niezwiązane z rolnictwem.

- Są też inne zagrożenia dla wielkoobszarowych gospodarstw – przypomniała Emmanuelle Mikosz. – Teraz posługujemy się definicją „aktywny rolnik”, po 2020 roku ma się ona zmienić na „prawdziwy rolnik”. Nie wiadomo, jak potraktowani zostaną właściciele, którzy nie mieszkają w swoim gospodarstwie i osobiście nie zajmują się pracą na roli. Natomiast młodym rolnikiem będzie się do 45 roku życia.

Nie wiadomo, czy obowiązywać będzie capping, czyli limit dopłat do 100 tys. euro na gospodarstwo. – Sprzeciwia się temu wiele unijnych państw – informowała Mikosz.

Podczas kongresu rozmawiano nie tylko o przyszłej WPR, ale też o gospodarowaniu ziemią, o nowych systemach uprawy gleby, o zagrożeniu suszą, o produkcji ziemniaków, buraków i rzepaku, o dobrostanie zwierząt gospodarskich.

Pełną relację będzie można przeczytać w grudniowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”.

Małgorzata Felińska

Zdjęcia Jarosława Prussa można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat