Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Jan K. Ardanowski powinien być ministrem rolnictwa w nowym rządzie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Prawo
ODR-y pod nadzorem ministra rolnictwa

Ośrodki doradztwa rolniczego będą podlegały ministrowi rolnictwa, a nie jak do tej pory samorządom wojewódzkim – zakłada projekt nowelizacji ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego.

9 czerwca na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się pierwsze czytanie projektu. Posłowie nie wnieśli poprawek, ale projekt skrytykowali posłowie PO, którzy twierdzą, że jedynym celem zmian jest wsadzenie przez PiS „swoich ludzi” na dyrektorskie stołki. Ponadto mogą też wystąpić problemy z majątkiem ODR-ów.

System doradztwa rolniczego w Polsce składa się z 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (ODR) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR). Centrum funkcjonuje jako państwowa osoba prawna i podlega bezpośrednio ministrowi rolnictwa.

Obecnie minister rolnictwa, który nie ma wpływu na planowanie i realizację zadań przez ODR-y przekazuje im środki finansowe w ramach dotacji celowej z budżetu państwa na realizację zadań ustawowych, a od 2015 r. również środki finansowe na realizację inwestycji.

Projektowana ustawa zakłada, że minister rolnictwa będzie nadawał statuty ośrodkom doradztwa rolniczego i powoływał dyrektorów według jednolitych kryteriów oraz członków społecznych rad doradztwa rolniczego działających przy ODR-ach.

Obniżeniu ulega wymóg dotyczący posiadanego wykształcenia przez kandydatów na stanowisko dyrektora – zamiast wyższego wykształcenia magisterskiego w świetle zaproponowanych przepisów wystarczy wykształcenie wyższe. Skład rady przy ośrodkach również ulega zmianie – zwiększy się liczba ich członków z 11 do 12, dodatkowo do rady wejdzie przedstawiciel ministra rolnictwa. ODR-y staną się osobami prawnymi. 

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat