Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy odczułeś/odczułaś już wpływ epidemii na działanie Twojego gospodarstwa?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Prawo
Zmiana warunków zawierania umów sprzedaży

Resort rolnictwa pracuje nad doprecyzowaniem przepisów dotyczących zawierania umów sprzedaży produktów rolnych.

Wkrótce projekt zmian trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych - poinformował 6 kwietnia w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.  Chodzi o ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi oraz ustawę o ARR, która przewiduje kary za brak takich umów.

Przepisy dotyczące zawierania pisemnych umów sprzedaży produktów rolnych pomiędzy rolnikiem a przetwórcą (i pośrednikiem) obowiązują od 3 października 2015 r. Zmiana, która weszła w życie w lutym br. wprowadziła jedynie sankcje karne za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zawierania umów. Wyjaśnił, że takie rozwiązanie zostało wprowadzone, gdyż do ministerstwa napływały sygnały, iż „nadal umowy z rolnikami nie są zawierane i rolnicy nie mają pewności, że wyprodukowany przez nich surowiec znajdzie odbiorcę w cenie, która jest wcześniej pomiędzy stronami ustalona i na warunkach wcześniej ustalonych”.

Po wprowadzeniu sankcji pojawiły się uwagi, iż przepisy poszły zbyt daleko, dlatego ministerstwo teraz je analizuje i doprecyzowuje. W najbliższym czasie projekt zmian trafi do uzgodnień międzyresortowych i społecznych.

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat