Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Prawo
Zmiana warunków zawierania umów sprzedaży

Resort rolnictwa pracuje nad doprecyzowaniem przepisów dotyczących zawierania umów sprzedaży produktów rolnych.

Wkrótce projekt zmian trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych - poinformował 6 kwietnia w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.  Chodzi o ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi oraz ustawę o ARR, która przewiduje kary za brak takich umów.

Przepisy dotyczące zawierania pisemnych umów sprzedaży produktów rolnych pomiędzy rolnikiem a przetwórcą (i pośrednikiem) obowiązują od 3 października 2015 r. Zmiana, która weszła w życie w lutym br. wprowadziła jedynie sankcje karne za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zawierania umów. Wyjaśnił, że takie rozwiązanie zostało wprowadzone, gdyż do ministerstwa napływały sygnały, iż „nadal umowy z rolnikami nie są zawierane i rolnicy nie mają pewności, że wyprodukowany przez nich surowiec znajdzie odbiorcę w cenie, która jest wcześniej pomiędzy stronami ustalona i na warunkach wcześniej ustalonych”.

Po wprowadzeniu sankcji pojawiły się uwagi, iż przepisy poszły zbyt daleko, dlatego ministerstwo teraz je analizuje i doprecyzowuje. W najbliższym czasie projekt zmian trafi do uzgodnień międzyresortowych i społecznych.

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat