Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Prawo
Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich

21 marca Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Oznacza to, że będą one mogły działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. 

Nowela zmienia uchwaloną w listopadzie ub.r. ustawę o kołach gospodyń wiejskich, która nadała kołom osobowość prawną i umożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej. KGW zakładane na mocy tej ustawy muszą być zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie koła mogą być zakładane i działać tylko na terenie wsi, a ich członkami mogą być wyłącznie osoby, których miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła.

W ustawie wpisano limit wydatków z budżetu państwa na pomoc finansową dla KGW, która w tym roku ma wynieść 40 mln zł. Będzie ona przyznawana do wyczerpania środków w kolejności złożenia wniosków. Limit pomocy dla kół ma być określany co roku.

Do końca 2018 r. wpisano do rejestru ARiMR 5043 koła, w tym 2944 są to organizacje utworzone na podstawie ustawy z listopada 2018 r., a 2099 kół działało przed wejściem w życie ustawy. Najwięcej kół powstało w woj. mazowieckim.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 14 dni od jej ogłoszenia. Teraz czeka na podpis prezydenta.

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat