Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy w Polsce powinno być więcej gospodarstw ekologicznych?
 
Tak
Nie
Nie wiem


Prawo
Ceny urzędowe nie pomogą rolnikom?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło niedawno projekt ustawy zmierzającej do ochrony rolników przed dumpingiem cenowym ze strony punktów skupu. Kto nie zastosuje cen urzędowych zapłaci karę do 3 proc. rocznego obrotu, nakładaną w drodze decyzji administracyjnej przez UOKiK.

Projekt umożliwia jednak uniknięcie restrykcji. Płody rolne będzie można kupić po cenie niższej niż referencyjna, jeżeli rolnik wyrazi na to zgodę na piśmie. Właśnie ta furtka jest przedmiotem krytyki UOKiK. „Możliwość przystania na niższą cenę stwarza ryzyko, że dostawca będzie przymuszany do podpisania stosowanego oświadczenia i przepis nie będzie zapewniał dostawcom odpowiedniej ochrony” – czytamy w stanowisku prezesa UOKiK Marka Niechciała, który sugeruje, by ministerstwo rolnictwa, określając ceny referencyjne brało pod uwagę raporty i analizy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB.

Tymczasem szef resortu rolnictwa Jan K. Ardanowski broni rozwiązań, które mają doprowadzić do ustalania cen skupu produktów od rolników. Jego zdaniem, zakończy to „wolną amerykankę” na rynku i pozwoli „skończyć z wyzyskiem rolników”. 

(Fem)

 

 

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat