Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy odczułeś/odczułaś już wpływ epidemii na działanie Twojego gospodarstwa?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Prawo
Dopłaty do materiału siewnego

Zmienił się termin naboru wniosków o przyznanie dopłaty do zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Do tej pory przyjmowane były one od 15 stycznia. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra rolnictwa, wnioski będzie można składać w biurach powiatowym ARiMR od 25 maja do 25 czerwca 2020 r.

Tymczasem rolnicy nie otrzymali jeszcze dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego za 2019 r. Ministerstwo nie podało nawet stawek dopłat, mimo że producenci rolni spodziewali się wypłat po 30 września ub.r. Ministerstwo rolnictwa poinformowało jednak, że w związku z przewidywanym wyczerpaniem się limitu skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie, przełożyło przekazywanie dopłat na początek 2020 r.
Jak poinformował w styczniu minister rolnictwa Jan K. Ardanowski, prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2019 r. będą kontynuowane po uchwaleniu przez parlament ustawy budżetowej na 2020 r. Od przebiegu prac nad tą ustawą zależy termin ogłoszenia i wysokość stawek dopłat za 2019 r.

Sejm zaczął pracę nad budżetem 9 stycznia. Według harmonogramu prac, ma go przyjąć 14 lutego, a do 25 marca rozpatrzyć poprawki Senatu. Później ustawa czekać będzie na podpis prezydenta RP.
Co roku wnioski o dopłaty składa niespełna 70 tys. rolników.

(Fem)

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat