Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy w Polsce powinno być więcej gospodarstw ekologicznych?
 
Tak
Nie
Nie wiem


Rekomendacje firm
Wczesnowiosenne nawożenie zbóż
 
Siarka i magnez odgrywają bardzo ważną rolę w procesie fotosyntezy i transporcie substancji odżywczych. Odpowiadają między innymi za właściwy i intensywny wzrost systemu korzeniowego oraz pobieranie składników pokarmowych, takich jak fosfor czy azot. Badania dowodzą, że nawożenie upraw magnezem i siarką wyraźnie zwiększa efektywność nawożenia azotem, co przekłada się na wzrost i jakość plonów. 

Ampol Merol

Dystrybutor rekomenduje produkty na „szybki start”. MacroSpeed Green (25 proc. MgO, 50 proc. SO3) nadaje się do nawożenia wszystkich upraw na różnych typach gleb w dowolnym terminie. Można go stosować przedsiewnie i pogłównie w każdej fazie wegetacyjnej roślin. Charakteryzuje go duża gęstość nasypowa (1280 kg/m3), a wyrównana granulacja (2-5 mm) gwarantuje precyzyjny wysiew i daleki rozrzut granul (do 40 m). MacroSpeed Optima to wysoka rozpuszczalność i dostępność fosforu (w ok. 96 proc. rozpuszczalny w wodzie), potasu, cynku, manganu i siarki, co pozwala na pogłówne stosowanie w zbożach. Charakteryzuje się wyrównaną granulą i możliwością równomiernego wysiewu z dalekim rozrzutem (do 36 m). Do zalet zalicza się wysoką zawartość łatwo przyswajalnych mikroelementów, stymulację wzrostu systemu korzeniowego oraz usprawnienie pobierania składników pokarmowych i wody. MacroSpeed Perfect, podobnie jak MacroSpeed Optima, charakteryzuje się wysoką rozpuszczalnością i dostępnością fosforu (w ok. 96 proc. rozpuszczalny w wodzie), potasu, cynku, manganu i siarki, dlatego zalecany jest do nawożenia pogłównego. Charakteryzuje się grubą i wyrównaną granulą, doskonałymi parametrami fizycznymi, możliwością równomiernego wysiewu i dalekim rozrzutem granul (do 36 m).  

Biostyma

Firma Biostyma zaleca powiązanie pierwszego zabiegu fungicydowego z trzema produktami:  Biofol Plex + Biofol Sunagreen + Granufol CuMan. Biofol Plex stwarza roślinom warunki do wykorzystania ich potencjalnie wysokich możliwości plonowania (wpływa na przyspieszenie wzrostu, poprawia wykorzystanie składników pokarmowych, ułatwia budowanie plonu), dodatkowo w przypadku wystąpienia czynników stresowych łagodzi ich ujemne skutki poprawiając odporność roślin. Bardzo mocno wpływa na rozwój korzeni włośnikowych, co powoduje lepsze pobieranie składników pokarmowych z gleby. Zadaniem nawozu Biofol Sunagreen jest zwiększenie plonu i jego jakości, optymalizacja liczby pędów oraz wspieranie ich rozwoju. Zwiększa się produkcja ziaren z kłosów na pierwszym i drugim pędzie. Nawóz skutecznie hamuje rozwój pędów bezproduktywnych. Stosuje się go w drugiej połowie fazy krzewienia zbóż w połączeniu z herbicydami i fungicydami. Granufol CuMan to uzupełnienie tej propozycji nawożenia, gdyż miedź jest niezbędnym składnikiem odpowiedzialnym za plenność nasion i ich jakość. Korzystnie wpływa na syntezę i trwałość białek w roślinie. Uczestniczy również w syntezie zielonego składnika chlorofilu podczas fotosyntezy i oddychania. Mangan uczestniczy w procesach utleniania i redukcji w roślinie, odpowiada za procesy fotosyntezy, pobieranie i asymilację składników pokarmowych, reguluje gospodarkę hormonalną, syntetyzuje białka oraz przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się azotanów w roślinach. Dodatkowo Granufol CuMan ma właściwości uzdatniania i zakwaszania cieczy roboczej, co zapewnia skuteczność działania pestycydów.  

Osadkowski SA

Ocena stopnia rozkrzewienia plantacji jest ważną wskazówką do rozpoczęcia azotowego nawożenia wiosennego. Plantacje pszenic, które w okresie jesienno-zimowym weszły w fazę BBCH 23 nie wymagają wiosennej stymulacji większymi dawkami azotu w celu dokrzewienia – pierwsza dawka nawozu powinna regenerować, a nie dokrzewiać. Tym samym zawartość azotu powinna wynosić 45-60 kg/ha. W przypadku zbóż później sianych i mniej rozkrzewionych pierwsza dawka musi być wyższa i najlepiej w formie szybko działającej saletry amonowej, w ilości 60-90 kg N/ha. W drugiej dawce bilansujemy ilość azotu tak, aby łącznie stanowiły 75-80 proc. całej puli N planowanej w uprawie. Nowością w technologii nawożenia azotowego jest możliwość zastosowania jednej dawki nawożenia wiosennego i użycie stabilizatora azotu N-Lock lub N-Lock Max. Najlepszym nawozem do zastosowania tej technologii jest RSM, z którym mieszamy preparat i stosujemy pełną dawkę wiosennego nawożenia. Dla RSM 32 w pszenicy ozimej może ona wynieść 350 l/ha (co wprowadza 148 kg N/ha).  

PROCAM

Firma ProCam ma w ofercie organiczny nawóz siarkowy Prosan NS, który ze względu na zawartość składzie Calkorium nie powoduje wtórnego zakwaszenia gleby. Nawóz zawiera N (16 proc. forma amonowa), S (40 proc. SO3 – w przeliczeniu 16 proc. czystej siarki), K (5 proc. forma siarczanowa) oraz Calkorium (20 proc. – kompleks składający się z aminokwasów, mikroelementów, wapnia oraz substancji organicznej). Korzyści z jego zastosowania to: rozwój bakterii glebowych dzięki zawartym w nim aminokwasom siarkowym; lepsze wchłanianie przez korzeń roślin cząstek nawozu połączonego z aminokwasami; szybsza synteza enzymatyczna białek; lepsza jakość wzrostu roślin. Forma organicznego pochodzenia zapewnia lepszą przyswajalność, dodatek aminokwasów oraz oligoelementów wzbogaca florę mikroorganizmów glebowych. Ma to istotny wpływ na dostępność głównych składników pokarmowych i odzwierciedla się zwyżką plonów. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że nawóz jest bezpieczny dla gleby i upraw, gdyż nie powoduje uszkodzeń tkanek liści w momencie wiosennej aplikacji na mokre rośliny. 

Zebrał Adam Paradowski


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat